Nápad obmedziť hotovostné platby narazil na vnútro (Finweb)

Ekonomický portál Hospodárskych novín, Finweb, publikoval 13.2.2017 článok o zvyšovaní obmedzenia hotovostných platieb s komentárom Martina Vlachynského o funkcií hotovosti v spoločnosti

Nápad obmedziť hotovostné platby narazil na vnútro (Finweb)

 Keď kupoval Ladislav Bašternák v roku 2012 sedem bytov za dvanásť miliónov eur, mal si peniaze priniesť v igelitke. "Pred štyrmi rokmi to bol analógový svet, svet kešu," obhajoval tento postup minister vnútra Robert Kaliňák. Richard Sulík neskôr vyrátal, že ak by Bašternák platil polovicu v 500-eurových a polovicu v 100-eurových bankovkách, vážila by jeho igelitka takmer 75 kíl.

O rok neskôr by sa už takýto obchod nemohol uskutočniť, keďže zákon obmedzil hotovostné platby. V prípade firiem je limit 5-tisíc eur a pre fyzické osoby 15-tisíc eur. Finančná správa však zvažuje ešte striktnejšieho obmedzenia. "Budeme diskutovať o možnom ďalšom zúžení limitu hotovostných platieb. S ministrom financií sa na tom zhodneme," avizoval zmeny v januárovom rozhovore pre HN šéf Finančnej správy František Imrecze. Podľa informácií HN sa mal limit pre firmy znížiť na 3-tisíc eur a na 10-tisíc eur pre fyzické osoby.

Znižovanie hotovostných platieb malo byť súčasťou nového akčného plánu boja proti daňovým únikom, na ktorom momentálne pracujú viaceré ministerstvá spolu s Finančnou správou. Zmena sa však napokon do novej agendy nedostane. Podľa informácií HN ju malo stopnúť ministerstvo vnútra. Samotný rezort tvrdí, že o návrhu daniarov nevie, no potvrdil, že v niektorých špecifických situáciách má so znížením limitov za hotovostné platby problém. "V prípade zmeny pri hotovostných operáciách by bolo potrebné v zákone ustanoviť niektoré výnimky," napísali z rezortu a dodali, že pri znížení limitu na hotovostné platby pre podnikateľov problém nevidia. "Pretože sa to ukázalo ako dobrý nástroj na boj s daňovými únikmi."

Podnikatelia nižšie limity nechcú
Na to, či zavedenie limitov prinieslo viac pozitív alebo negatív, nejestvuje jednoznačná zhoda ani medzi odborníkmi. "Zámer tohto opatrenia bolo obmedzenie sivej ekonomiky, neformálnych platieb a daňových únikov, čo je úplne legitímne a je možné sa s tým stotožniť," hovorí Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov. Sami však upozorňovali, že limit je stanovený príliš nízko. Súčasné nastavenie môže priniesť aj kuriózne obmedzenia, keď by si dovolenkár nemohol zaplatiť v hotovosti last minute zájazd, bankovým prevodom by to nemusel stihnúť. Daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová takto ilustruje, že nie vždy je platba prevodom možná. A dodáva, že zmena priniesla podnikateľom aj komplikácie, a to predovšetkým pre obmedzené možnosti v prípadoch, keď je zrejmé, že nejde o daňový podvod. "Ide napríklad o vyplácanie dividend, z ktorých podnikateľ aj tak musí zaplatiť odvody."

Analytik INESS Martin Vlachynský upozorňuje tiež na to, že hotovosť vytvára akúsi ochrannú bariéru medzi podnikateľmi a finančným systémom. "Skúsenosti z Grécka, Bulharska či Cypru ukázali, že schopnosť firiem fungovať na hotovostných platbách neraz rozhodla o ich prežití. Aj na Slovensku máme prípady, keď prišlo omylom k exekučnému zablokovaniu účtov." Kriticky sa na hotovostné limity pozerá aj prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec, ktorý ich vníma ako "typické pseudoriešenie, ktoré uvaľuje zbytočné obmedzenia na všetkých podnikateľov a občanov". Jeho jediným dôsledkom je podľa neho to, že "namiesto kufríkov plných peňazí sa preferujú iné, ,bezpečnejšie` spôsoby, ktorými sú realizované plnenia v rámci ilegálnych transakcií".

Aké sú limity v Európe
K obmedzeniu hotovostných platieb pristúpilo v posledných rokoch viacero krajín EÚ. V Taliansku a Francúzsku bol zavedený limit 3-tisíc eur, v Španielsku 2 500 eur a v Grécku je to dokonca len 1 500 eur. V susednom Česku je limit vyšší, približne 14-tisíc eur. Naopak, v krajinách ako Nemecko, Slovinsko, Cyprus alebo Rakúsko žiadne obmedzenia nie sú. To sa však môže v budúcnosti zmeniť, keďže Európska komisia prišla minulý rok s iniciatívou, aby boli v rámci boja proti terorizmu a ekonomickej kriminalite zavedené takéto limity vo všetkých krajinách Únie.

Matej Vanoch
Hospodárske noviny. 13.2.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards