Hypotéku pre mladých chcú zrušiť. Ako bude štát podporovať ich bývanie? (Sme)

 Radovan Ďurana sa 10.2.2017 vyjadril pre denník Sme k problematike štátnej podpory bývania pre mladých

Hypotéku pre mladých chcú zrušiť. Ako bude štát podporovať ich bývanie? (Sme)

 Súčasný systém spôsobuje, že štát v podstate cez hypotéky pre mladých dotuje banky.

BRATISLAVA. Hypotéky pre mladých by sa mali zmeniť. Vyplýva to z takzvanej predbežnej informácie, ktorú zverejnilo ministerstvo financií.

V súčasnosti mladí do 35 rokov, ktorí žiadajú o hypotéku, majú možnosť získať aj takzvanú štátnu dotáciu. Tá v podstate funguje tak, že banka mladému žiadateľovi zníži vypočítanú úrokovú sadzbu o tri percentá. Dve sú od štátu, o jedno percento ju znižuje banka.

Úľava raz do roka - na dani
Tak by to však malo fungovať už len najbližších desať mesiacov. Ministerstvo financií pracuje na zmene.
Namiesto znižovania úrokovej sadzby chce zaviesť takzvanú odpočítateľnú položku.
Mohla by fungovať podobne ako dnes už funguje daňový bonus, napríklad na manželku či na dieťa. V praxi by si tak mladí mohli o istú sumu znížiť takzvaný základ dane. Daň by platili z nižšej sumy a štátu by odviedli menej.

V akej výške by mala byť odpočitateľná položka, v súčasnosti nie je jasné. „Predpokladaná zmena by mala platiť od roku 2018, to znamená, že prvýkrát by sa nový systém podpory mohol uplatniť za zdaňovacie obdobie roka 2018. Rezort v súčasnosti analyzuje možnosti nastavenia parametrov a podmienok, nateraz je preto predčasné hovoriť o konkrétnom nastavení,“ informovala ďalej hovorkyňa ministerstva Alexandra Gogová.
Nie je tiež ešte jasné, či by štát zrušil len svoju dvojpercentnú dotáciu a banky by naďalej znižovali úrokové sadzby o jedno percento, alebo by zmena platila aj pre banky.

Tak či tak, zmenu mladí pocítia. Ako vysvetľuje Maroš Ovčarik z Finančného kompasu, pri súčasných podmienkach cítia zľavu každý mesiac. Buď banke zaplatia a tá im potom späť pošle istý obnos peňazí - teda štátnu dotáciu. Alebo banke platia splátku za byt či dom už zníženú o túto sumu.
„Po novom by si bonus uplatňovali ľudia až pri ročnom zúčtovaní,“ dodáva Ovčarik. To znamená až v marci pri podaní daňového priznania. Na druhej strane, nárok na zľavu bude mať len človek, ktorý platí dane.

Ako štát dotuje banky
Odborníci napriek tomu zmenu chvália. Hovoria, že bude pre ľudí jednoznačne prínosom. Súčasný systém totiž spôsobuje, že štát v podstate cez hypotéky pre mladých dotuje banky.
„Odstránia sa otázniky pri tvorbe úrokových sadzieb hypoték pre mladých, ktoré sú vyššie ako hyposadzby bežných hypoték,“ hovorí Pavel Škriniar z Finančnej hitparády na margo možného zrušenia štátnej dotácie.
Úrokové sadzby sú totiž v súčasnosti veľmi nízke. Napríklad pri trojročnom fixe sa pohybujú okolo 1,4 percenta. To však neplatí pri hypotékach pre mladých. U nich rátajú banky s vyššími sadzbami. Ak by aj rátali so sadzbou napríklad dve percentá, po odrátaní štátnej dotácie tri percentá by mnohí mladí mali získavať od bánk mínusovú úrokovú sadzbu. To sa však nedeje.

Banky vysvetľujú rozdielne sadzby medzi úvermi na bývanie bez dotácie a hypotékami pre mladých tým, že ich môže spôsobiť rozdielny systém zliav či fakt, že mladí bývajú rizikovejší klienti.
„Taktiež by sa eliminovali medzibankové rozdiely vo výške zostatku dlhu po prvých piatich rokoch splácania. V súčasnosti sa uplatňujú tri rôzne spôsoby výpočtu bonifikácie,“ hovorí o ďalšej výhode Škriniar.

Tlačí ceny

Na získanie štátnej dotácie treba v súčasnosti splniť viacero podmienok. Okrem veku je ďalšou podmienkou hrubý príjem, ktorý nesmie byť vyšší ako 1,3 násobku priemernej mzdy za minulý štvrťrok.
Od začiatku januára je to suma 1155,7 eura pri jednotlivcoch a 2311,4 eura pri partneroch. A na nižšiu úrokovú sadzbu má mladý nárok do sumy 50-tisíc eur.

Analytik Iness Radovan Ďurana tvrdí, že pravidlá na získanie štátnej dotácie sú dnes nastavené príliš široko a získa ju väčšina mladých.

„Vo výsledku podpora zvyšuje dopyt po nehnuteľnostiach, čo v situácii nedostatočnej výstavby tlačí na rast cien. Mladí tak síce dostanú veľmi nízku zľavu na úrok, ale ten platia z vyššej sumy,“ vysvetľuje.

Michaela Kušnirová
Sme, 10.2.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards