Na tento kopec nikdy nedosiahneme (Plus Jeden Deň)

 Róbert Chovanculiak sa 8.2.2017 vyjadril k porovnávaniu platovej situácií na Slovensku a Švajčiarsku pre Plus Jeden Deň

Na tento kopec nikdy nedosiahneme (Plus Jeden Deň)

 Bratislava - Do desiatich rokov dobehneme Rakúsko! Aj takýto sľub znel v novembri 1989 z tribún na námestiach. Vladimír Mečiar zas sľuboval švajčiarske dôchodky. Aká je realita? Rakúsko dobehneme o 123 rokov a Švajčiarsko pri súčasnom tempe nikdy! Priemerný Slovák si ani nevie predstaviť, aké to je nežiť od výplaty k výplate. O prácu u nás už čoskoro nebudú mať záujem ani Rumuni. Dobehnúť výškou výplaty vyspelú Európu môže trvať aj stovky rokov. V roku 1998 pritom V. Mečiar sľuboval, že zo Slovenska bude o 20 rokov Švajčiarsko.

Jeho sľub by sa tak mal naplniť už na budúci rok. Podľa najnovších porovnaní, ktoré zverejnila Konfederácia odborových zväzov, však Švajčiarsko nedobehneme nikdy. Naopak, ono sa nám vzďaľuje! Aj keď sa úroveň slovenských platov nepochybne zvýšila, nerastie takým tempom, aby sme sa mohli dostať na úroveň vyspelých európskych krajín. "Aby sme Švajčiarsko dobehli, museli by sme kolektívne vyjednávať už v 17. storočí," opísala situáciu Monika Uhlerová, viceprezidentka KOZ. Kým Slovensko dobieha západné krajiny iba pomaličky, chudobnejšie štáty míľovými krokmi dobiehajú nás. Zo štatistiky odborov vyplýva, že nepotrvá dlho a Rumunsko či Bulharsko sa nám vyrovnajú. Mohlo by to znamenať aj odlev "lacnej" pracovnej sily. "Títo ľudia, ktorí u nás pracujú, sa čoskoro budú vracať domov, lebo nás s príjmami dobehnú," doplnila Uhlerová. Odborári pripúšťajú, že porovnávať Slovensko so Švajčiarskom je na jednej strane zložité, keďže náklady na život sa líšia. Pripomínajú však, že našinci, najmä z okolia Bratislavy, chodia nakupovať do Rakúska. Naši západní susedia majú nielen lacnejšie potraviny, ale aj vyššie platy.

Riaditeľ inštitútu INEKO pripomína, že pri podobných výpočtoch je potrebné zohľadniť aj cenové rozdiely. "Ak by sa tento ukazovateľ vyvíjal tak ako v priemere za posledných päť rokov, naozaj by sme Švajčiarsko nedobehli nikdy a Rumunsko by nás dobehlo už v roku 2031," vysvetlil Peter Goliaš. O reakciu na porovnanie platov sme požiadali aj ministerstvo práce. "Všetci si ešte pamätáme politikov, ktorí sľubovali rýchle "švajčiarske platy", čo podmieňovali výhradne ekonomickým rastom a podnikateľským prostredím," povedal pre Plus JEDEN DEŇ hovorca rezortu Michal Stuška s tým, že v súčasnosti je už nastavenie iné. "Dôležité sú aj konkrétne politiky štátnej podpory, ochrana zamestnancov či kvalitné kolektívne vyjednávanie."

"Považujeme za dôležité, aby sa ľuďom viac oplatilo pracovať ako poberať sociálne dávky a aby si ľudia príjmom zo zamestnania vedeli zabezpečiť dôstojné podmienky na život. Vláda preto v roku 2017 zrýchli tempo rastu minimálnej mzdy tak, aby mohla prekročiť hranicu 500 eur už 1. januára 2019," dodal Stuška. KOZ upozorňuje aj na fakt, že ak by sa zvýšili príjmy, rástla by aj ekonomika. Kto má viac peňazí, viac míňa. "Pokiaľ ľudia nemajú peniaze, nemôžu svojimi nákupmi stimulovať ekonomiku. Zvyšovanie príjmov je alfou a omegou dôstojného života," dodávajú odborári. Simona Gulisová,

 Analytik: Takéto porovnávanie je absurdné

Podľa analytika INESS Radovana Chovanculiaka je takéto porovnávanie štatistík absurdné, a to minimálne z dvoch dôvodov: "Nikto nevie predpovedať, ako bude vyzerať svet o desiatky rokov. Pred troma dekádami by si nikto nevedel predstaviť, že dnes bude mať skoro každá rodina v SR vlastné auto, mobilný telefón a dovolenku minimálne jedenkrát do roka. Po druhé nedáva zmysel porovnávať sa s jedným z najdlhšie a najlepšie fungujúcim štátom. Toto porovnanie u nás zaviedol Mečiar v jeho politickej kampani, ale dáva rovnaký zmysel, ako by sme sa porovnávali s Čínou v pingpongu."

Rumuni a Bulhari nás dobehnú za 20 rokov Nórsku sa vyrovnáme za 389 rokov Rakúske platy dobehneme za 123 rokov Foto:
V roku 1998 sa Švajčiarsko objavilo aj na bilbordoch s Vladimírom Mečiarom.

Pri súčasnom tempe sa nám švajčiarske platy dokonca vzďaľujú.

V novembri 1989 sa sľubovalo, že Rakúsko dobehneme za 10 rokov.

Simona Gulisová
Plus Jeden Deň, 8.2.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards