Štát dá šiestim firmám milióny eur. Nezamestnanosť v regiónoch nás niečo stojí (Aktuálne.sk)

Martin Vlachynský kritizoval tvorbu pracovných miest prostredníctvom vládnych stimulov v článku od Aktuálne.sk dňa 19.1.2017

Štát dá šiestim firmám milióny eur. Nezamestnanosť v regiónoch nás niečo stojí (Aktuálne.sk)

 Vládny návrh na podporu zamestnanosti v regiónoch bude stáť nemalé peniaze, no približne 400 ľudí si prácu nájde. Nie však tak skoro. Analytici hovoria o kupovaní pracovných miest, ktoré situáciu neriešia. Práca v konkrétnych závodoch je garantovaná minimálne na päť rokov. Investície pôjdu aj do automobilového priemyslu. Ministerstvo hospodárstva SR predložilo na druhom tohtoročnom rokovaní vlády návrh finančnej pomoci. Štát dá šiestim firmám v rôznych regiónoch Slovenska dokopy 9,65 milióna eur na vytvorenie 400 pracovných miest. V priemere to teda vychádza viac ako 24-tisíc eur na jedno miesto.

"Firmy by mali investovať 28,6 milióna eur získať investičnú pomoc vo výške 9,6 milióna eur a vytvoriť takmer 400 pracovných miest," potvrdil pre Aktuálne.sk hovorca rezortu hospodárstva Peter Stano.

Dostať investičný stimul však nie je úplne jednoduché. Predchádza mu proces schvaľovania, splnenia podmienok a ministerstvo hospodárstva takisto deklaruje aj spätnú kontrolu.

Tak skoro nebudú "Zo znenia zákona o investičnej pomoci vyplývajú podmienky, ktoré musí spĺňať každý investičný zámer, ktorému je schválená investičná pomoc. Tomu predchádza schvaľovací proces, v ktorom Ministerstvo hospodárstva SR internou aj externou formou vyhodnocuje efektivitu a prínosy každého investičného zámeru podaného za účelom poskytnutia investičnej pomoci.

Prijímateľ pomoci reportuje každoročne po ukončení projektu stav projektu a jeho hodnotenie, ktoré MH SR kontroluje a overuje splnenie podmienok poskytnutia investičnej pomoci," tvrdí Stano s tým, že ak príjímateľ pomoci poruší dohodu, ministerstvo vyvodí dôsledky. Firma počet pracovných miest cena za miesto doba na vytvorenie Yanfeng Slovakia Automotive Interior Systems s. r. o. 44 18 240 eur koniec 2018 VERSACO s. r. o. 20 26 580 eur koniec 2017 VAW, spol. s r.o 30 22 595 eur koniec 2019 Hyunnam SK s.r.o. 240 24 583 eur koniec 2018 Kuenz - SK s.r.o.

43 25 000 eur koniec 2018 HYCA s.r.o. 20 33 000 eur koniec 2018 Z návrhov teda vyplýva, že najskôr sa budú môcť ľudia zamestnať vo firme VERSACO v okrese Rimavská Sobota a najviac sa ich zamestná vo firme Hyunnam v okrese Čadca.

"Povinnosť udržať podporené pracovné miesta je pri každom projekte 5 rokov," dodal Stano. Ak si teda vezmeme firmu, ktorá má obsadiť viac ako polovicu miest, tak dá štát mesačne v prepočte na jedno pracovné miesto takmer 410 eur za mesiac.

Kúpili si ich Firmy, ktoré dostatnú finančné injekcie pôsobia v automobilovom priemysle, vyrábajú plastové diely či zamestnávajú aj v oblasti priemyselnej automatizácie. Na východe Slovenska by sa mala zasa rozšíriť výroba komponentov do žeriavov a pre vodné diela, v Pezinku zasa vytvoriť celá výroba valníkov a kontajnerov.

"Myslím si, že je to kupovanie pracovných miest a nie je to najlepší spôsob riešenia nezamestnanosti. Lepšie by boli také, ktoré by pomohli celému podnikateľskému prostrediu a nielen vybraným firmám," komentoval situáciu pre Aktuálne.sk analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský.

Posúdenie invsetičného zámeru by malo zostať na štátnych úradníkoch, no Vlachynský tvrdí, že na to nemajú potrebné nástroje.

"Mali sme prípady úspešných investícií, aj takých, ktoré ani nezačali, ale existujú aj také, ktoré o investičný stimul žiadali opätovne po niekoľkých rokoch. Aj toto sú dôvody, prečo by vláda nemala selektívnym spôsobom podporovať určité podniky," dodal.

Podpora vybraných firiem môže podľa analytika spôsobiť aj to, že zamestnanci pre výhodné podmienky prejdú z jednej firmy do druhej, no nesmieme zabúdať ani na skupinu obyvateľstva, ktorá sa dlhodobo nevie zamestnať. Tí však pre dané pozície v regiónoch nemusia byť aj tak vyhovujúci.

sig
Aktuálne.sk, 19.1.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards