Vláda už vie, že mozgy neudrží (Korzár)

Radovan Ďurana vysvetlil dopady návratu rodákov na slovenský trh práce pre Korzár 10.1.2017

Vláda už vie, že mozgy neudrží (Korzár)

VLÁDNI ANALYTICI ZVEREJNILI ZNEPOKOJIVÉ ČÍSLA Prilákať odborníkov späť sa vláda snaží už rok. ponúka aj peniaze, zatiaľ sa jej veľmi nedarí.

BRATISLAVA. Na úniky mozgov upozorňujú odborníci čoraz častejšie.

Slovensku môžu v budúcnosti spôsobiť nemalé problémy. Za posledných 15 rokov odišlo približne 300-tisíc ľudí, asi päť percent obyvateľstva. Viac ako polovica z nich mala menej než 30 rokov, prevažne išlo o absolventov vysokých škôl. Analýzu zverejnil Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií.

Najmä lekári Presné štatistiky o odchodoch zo Slovenska sa nevedú. Odborníci vychádzajú zväčša z dát Štatistického úradu či infostatu, koľko ľudí si odhlásilo trvalý pobyt. Vládni analytici teraz zverejnili nové, presnejšie čísla, založené na údajoch o zdravotnom poistení z centrálneho registra poistencov. "Na rozdiel od trvalých pobytov, pri zdravotnom poistení existuje finančná motivácia nahlasovať dlhšie pracovné a študijné pobyty mimo krajiny a opätovne sa prihlasovať pri návrate na Slovensko," zdôvodňuje inštitút v komentári. Ročne odíde zo Slovenska do zahraničia okolo 15-tisíc ľudí. V roku 2015 za hranice odišlo o šesťtisíc ľudí viac, ako do krajiny prišlo. Najviac ľudí migruje z východu. Medzi top okresy patria Snina, Humenné či Medzilaborce. Čím vyššia je nezamestnanosť, tým viac ľudí z okresu odchádza do zahraničia, tvrdí IFP. Často odchádzajú vysokoškoláci, v cudzine zostávajú aj tí, čo tam odišli študovať. IFP tvrdí, že každý desiaty vysokoškolák odíde do zahraničia. Vládni analytici vypočítali, že štát tak prerobil takmer 45 miliónov eur, ktoré vložil do ich vzdelania. Najčastejšie končia mimo Slovenska absolventi lekárskych fakúlt. Až polovica ľudí, ktorí za hranice odišli po roku 2009, sa tam rozhodla natrvalo zostať. Odchody mozgov za hranice sú podľa analytikov veľkým problémom. Slovensko prichádza o veľký ľudský kapitál, ktorý by krajinu v budúcnosti mohol posúvať vpred. Vládni analytici tvrdia, že najväčší únik mozgov je medzi absolventmi lekárskych a technických fakúlt.

"Medzi piatimi fakultami s najväčším podielom odchádzajúcich sú tri lekárske fakulty," píšu v analýze. V rebríčku sú aj fakulty s technickým zameraním - inžinieri z leteckej, strojníckej či hutníckej fakulty v Košiciach. Ide o súčasný trend, hovorí Miroslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV. Našich lekárov lákajú nemecké nemocnice. Nemeckí lekári idú za vyšších zárobkom do Veľkej Británia a Britov preplácajú nemocnice v USA. Na druhej strane je podľa Bahnu dôležité dodať, že v zahraničí študuje aj veľa Slovákov, ktorí sa vrátia a prinášajú sem svoje znalosti a skúsenosti.

Ľudia, ktorí odchádzajú do zahraničia, pomáhajú vláde aj znižovať nezamestnanosť. Podľa najnovších údajov Eurostatu bola v novembri deväťpercentná, čo je menej ako priemer eurozóny (9,8 percenta), ale viac ako priemer krajín Európskej únie (8,3 percenta). Z krajín V4 je však slovenská nezamestnanosť stále najvyššia. "Ak by sa Slováci vrátili zo zahraničia, určite by sa zvýšili štatistiky nezamestnanosti," hovorí analytik INESS Radovan Ďurana. O koľko presne, je v súčasnosti ťažko povedať. Do výpočtu by vstupovalo mnoho premenných, o ktorých ešte nemáme informácie.

Kto zarobí na dôchodky Že je odlev mozgov problém, priznáva aj vláda, už rok sa snaží prilákať odborníkov späť na Slovensko. Ak sa zamestnajú v štátnej správe, majú nárok na finančný príspevok. Desaťtisíc eur dostanú mladí, ktorí skončili zahraničnú vysokú školu. Päťdesiattisíc dostanú odborníci s desaťročnou praxou. Polovicu získajú navrátilci po uzatvorení pracovnej zmluvy na Slovensku, druhú po roku práce. Od spustenia programu sa rozhodli vrátiť späť len štyria Slováci. Voľných bolo až 19 pracovných miest. Odborníci tvrdia, že program nie je dostatočne atraktívny. V súvislosti s návratom sa hovorí aj o organizácii LEAF, ktorá napríklad prilákala späť na Slovensko Zuzanu Hlávkovú. Pracovala na ministerstve zahraničných vecí a upozornila na kauzu predražených podujatí k predsedníctvu v Rade EÚ.

Vrátili sa štyria S odlevom mozgov majú problém takmer všetky krajiny východnej Európy.

Rumunská vláda so súkromnými firmami ponúka mladým talentovaným ľuďom štipendiá, organizuje veľtrhy práce, len aby ich presvedčila o výhodách návratu, píše portál euractiv.sk. Slogan "Chcem ťa späť" si zvolila Litva, aby prilákala domov mladých vzdelaných vysťahovalcov. Odchod ľudí zo Slovenska je problémom aj pre demografickú krízu, teda starnutie obyvateľstva. Štát musí dotovať Sociálnu poisťovňu sumou okolo pol miliardy eur ročne, aby mohla vyplatiť všetky dôchodky. Veľký problém potvrdzujú aj dáta Eurostatu, podľa ktorých bude Slovensko starnúť najrýchlejšie v celej Európskej únii. Dnes na sto ľudí v aktívnom veku (od 15 do 64 rokov) pripadá 19 ľudí vo veku nad 65 rokov, teda ľudí na dôchodku. Posledná demografická prognóza Eurostatu však hovorí, že v roku 2040 sa počet penzistov na sto pracujúcich zvýši až na 40. Ak by stále viac ľudí z krajiny odchádzalo, ako prichádzalo, zhoršil by sa podľa IFP pomer aktívnych k starším až na 100 ku 43 v roku 2040. V praxi to znamená, že v budúcnosti sa ľudia nebudú môcť spoliehať len na dôchodky z prvého piliera.

 Riziko odchodu

mladí od 24 do 29 rokov

vysokoškoláci

slobodní

krátkodobo nezamestnaní

Top 10 fakúlt s najvyšším odlevom mozgov Lekárska fakulta (Univerzita Komenského) Jesseniova lekárska fakulta, Martin Letecká fakulta (Technická univerzita v Košiciach) Lekárska fakulta (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach) Fakulta medzinárodných vzťahov (Ekonomická univerzita v Bratislave) Strojnícka fakulta (Technická univerzita v Košiciach) Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov (Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici) Farmaceutická fakulta (Univerzita Komenského v Bratislave) Hutnícka fakulta (Technická univerzita v Košiciach) Zdroj - IFP, 

Michaela Kušnírová
Korzár, 10.1.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards