Slováci si už počas sviatkov nenakúpia, Smer chce zatvoriť obchody (Sme)

Richard Ďurana sa 9.1.2017 vyjadril pre denník Sme k rozširovaniu počtu sviatkov, počas ktorých budú zatvorené obchody

Slováci si už počas sviatkov nenakúpia, Smer chce zatvoriť obchody (Sme)

BRATISLAVA. Slováci si už ani na Troch kráľov, Veľký piatok či výročie Slovenského národného povstania nenakúpia. Smer presadzuje, aby sa zatvorili obchody počas všetkých sviatkov v roku.

Ak návrh prejde, obchody ostanú prázdne pätnásť a pol dňa v roku, v súčasnosti je to len tri a pol dňa - na Štedrý deň popoludní, v Prvý sviatok vianočný, na Nový rok a počas Veľkonočnej nedele.
Zmenu sa už v minulosti snažila presadiť koalícia aj opozícia, nikdy sa to nepodarilo.

Dôvod? Rodina
„Dnes už máme niekoľko dní, keď je obmedzený maloobchodný predaj. Tento okruh rozširujeme o ďalších dvanásť dní, čiže o všetky štátne sviatky a všetky dni pracovného pokoja s výnimkou nedieľ,“ konštatuje Ján Podmanický, ktorý spolu s Mariánom Kérym (obaja zo Smeru) návrh predkladá.

Dôvodom podľa neho je, že chcú "vyjsť v ústrety státisícom mužov a žien, ktorí si rovnako ako my ostatní zaslúžia, aby boli so svojimi rodinami. Bez práce v maloobchode počas sviatkov sa štát nezastaví,“ dopĺňa. Ministerstvo práce s jeho návrhom súhlasí.

Zmena sa má dotknúť celého sektoru predajcov, zákon však určuje niekoľko výnimiek. Počas sviatkov môžu byť otvorené čerpacie stanice, lekárne, obchody na letiskách, v prístavoch, predajne cestovných lístkov, ako aj suvenírov.
Zákaz sa nedotkne ani predajní, ktoré vlastnia malí živnostníci a budú si v nich predávať sami, bez zamestnancov. Zmena by mala platiť od 1. mája, súvisí to s tým, že práve vtedy je Sviatok práce.

Most nemajú istý

Aby Smer návrh presadil, musí získať podporu koaličných partnerov. So stranou SNS zrejme nebude mať problém.
„Práca v nedeľu a počas sviatkov, pokiaľ to nie je nevyhnutné ako v prípade lekárov, hasičov či policajtov, je novodobým otroctvom,“ uvádza Júlia Kollárová, riaditeľka tlačového oddelenia SNS. Za otrokárov považuje najmä nadnárodné obchodné reťazce, ktoré nútia ľudí pracovať aj počas voľných dní.

Napríklad v Nemecku, Rakúsku či ďalších bohatých krajinách sa v nedeľu nepracuje a dramatickými štatistikami tam nikto nemáva, hovorí SNS. „Podporujeme radšej čas strávený v turistických chatách či múzeách než konzum v klimatizovaných komerčných obchodoch,“ dodáva Kollárová.

Strana Most-Híd až taká razantná nie je. Obmedzenie práce počas sviatkov by sa podľa nej malo stať predmetom širšej spoločenskej diskusie a mal by sa nájsť kompromis. Čo by však uvítali politici v Moste, to strana nekomentovala.
Aké dopady bude mať novinka na štátny rozpočet, zatiaľ nie je jasné. Richard Ďurana z INESS upozorňuje, že pracovné výpadky počas sviatkov majú významný vplyv na ekonomiku krajiny. Klesá totiž množstvo odpracovaných hodín.
Zástupcovia zamestnávateľov aj zamestnancov však s návrhom súhlasia. "
Ambíciu pánov poslancov akceptujeme a vítame," hovorí viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Roman Karlubík.

O ktoré dni ide v roku 2017?

Štátne sviatky:
1. január (Deň vzniku Slovenskej republiky)
5. júl (Sviatok svätých Cyrila a Metoda)
29. august (výročie SNP)
1. september (Deň Ústavy Slovenskej republiky)
17. november (Deň boja za slobodu a demokraciu)

Dni pracovného pokoja:
6. január (Zjavenie Pána, Traja králi)
14. apríl (Veľký piatok)
17. apríl (Veľkonočný pondelok)
1. máj (Sviatok práce)
8. máj (Deň víťazstva nad fašizmom)
15. september (Sedembolestná Panna Mária)
1. november (Sviatok všetkých svätých)
24. december (Štedrý deň)
25. december (Prvý sviatok vianočný)
26. december (Druhý sviatok vianočný)

Jana Trebulová
Sme, 9.1.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards