Slovensko: Chudobní pracujúci vs. grafy (TV JOJ)

Richard Ďurana komentoval zdvíhanie minimálnej mzdy na Slovensku pre TV JOJ dňa 7.1.2017

Slovensko: Chudobní pracujúci vs. grafy (TV JOJ)

Výňatok:

Jana Krescanko Dibáková:
"A keď už sa máme tak dobre, otázkou je, či niečo neurobiť pre tých, ktorí sa síce snažia, ale aj tak majú veľmi hlboko do vrecka, to znamená pre chudobných pracujúcich, ľudí, ktorí majú minimálne dve práce, no aj tak majú problém zaplatiť účty za elektrinu."
Ján Richter, minister práce (Smer-SD):
"Náš najväčší nástroj je minimálna mzda, preto tú minimálnu mzdu máme záujem automaticky dvíhať pravidelne."
Richard Ďurana, analytik INESS:
"Dneska mzdy sú zaťažené vysokými odvodmi. Takýmto ľuďom teda nepomôže minimálna mzda, zvýšenie minimálnej mzdy, pretože aj tak väčšinu toho zvýšenia zožerú práve tieto odvody a to čo by týmto nízkopríjmovým pomohlo a dokonca by to pomohlo aj ich zamestnávateľom, by bolo zníženie sociálnych odvodov."

Jana Krescanko Dibáková:
"Vláda chce dvihnúť minimálnu mzdu na úroveň 500 € do 2 rokov. Analytik ale odkazuje - keďže rastie najrýchlejším tempom vo V4ke, našich ľudí to poškodzuje."
Radovan Ďurana:
"My sme teraz vlastne v situácii, kedy napríklad zamestnať čašníčku v reštaurácii v Rožňave je drahšie ako v Prahe."
Jana Krescanko Dibáková:
"Od roku 2015 platí na Slovensku súbeh mzdy a pomoci v hmotnej núdzi, to znamená zamestnaním sa za minimálnu mzdu neprídete o dávky."

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards