Slovenskej ekonomike sa tento rok darilo (TA3)

TA3 odvysielala 29.12.2016 reportáž o výkone slovenskej ekonomiky v roku 2016 so starším vyjadrením Radovana Ďuranu k danej téme

Slovenskej ekonomike sa tento rok darilo (TA3)

Výňatok:

Daniel Horňák:
"O to väčšie rozčarovanie bolo medzi veľkými firmami, keď vláda schválila avizované opatrenia - vyššiu sadzbu odvodu v regulovaných odvetviach, niektorých spotrebných daní, novú daň z dividend a odvod pre poisťovne, aj keď zároveň znížila sadzbu korporátnej dane o jeden percentuálny bod a zvýšila paušálne výdavky pre živnostníkov, veľké spoločnosti mali na prijaté opatrenia doplatiť.
V októbri vláda schválila návrh štátneho rozpočtu na rok 2017. Po spresnení príjmov a výdavkov sa výsledný deficit utriasol na hodnote 1,3 percenta HDP, podľa ministra financií veľmi výrazné zlepšenie v hospodárení štátu, podľa odborníkov málo ambiciózne kroky vzhľadom na dobrý vývoj v ekonomike."

(nakrútené 05.10.2016) Radovan Ďurana, analytik INESS:
"Keď si zoberieme, že od roku 2014 vzrástli daňovo-odvodové príjmy o 2,5 miliardy eur, a v tomto roku by mal byť schodok nižší len o 500 miliónov, tak vláda si neplní tú domácu úlohu a konsoliduje málo."

(nakrútené 05.10.2016) Peter Kažimír:
"Už v budúcom roku je historický okamih, keď evidujeme primárny prebytok, pre neodbornú verejnosť primárny prebytok znamená, že ak si od výdavkov odrátame výdavky na obsluhu nášho dlhu, tak už sme vlastne v prebytku."

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards