K peniazom z II. piliera sa dostane výrazne viac ľudí (HN)

Radovan Ďurana 12.12.2016 vysvetľoval výhody sporenia v druhom pilieri pre Hospodárske noviny 

K peniazom z II. piliera sa dostane výrazne viac ľudí (HN)

Dôchodcovia, ktorí si sporili v druhom pilieri, majú len dve voľby: buď dostanú peniaze na ruku, alebo im bude dôchodková správcovská spoločnosť vyplácať doživotný dôchodok. Mnohí z nich by si radi vybrali prvú možnosť. Súčasná legislatíva im to však neumožňuje.

Zníženie hranice
A práve to sa má od marca budúceho roka zmeniť. Podľa informácií HN dnes predloží ministerstvo práce na rokovanie tripartity návrh, vďaka ktorému by si mohla z druhého piliera vybrať peniaze na ruku až polovica dôchodcov. Pre porovnanie: dnes je ich len 16 percent.

Dôvodom je, že na to, aby ste sa v súčasnosti dostali k svojim peniazom naraz, potrebujete splniť pomerne prísne kritérium: celoživotný mesačný dôchodok minimálne na úrovni 1,25-násobku priemernej mzdy.
Od marca sa však táto hranica zníži na priemernú penziu dôchodcu vypočítanú od roku 2004. "V súčasnosti ide o sumu 425 eur," povedal štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna.

Príliš nízke sumy
Aj keď je nový návrh rozumnejší než súčasný stav, stále to nie je optimálne, myslí si ekonóm Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Ján Šebo. "Mal by existovať program, ktorý by umožnil flexibilnejšie čerpanie, ale nie okamžitý výber prostriedkov. Ak by existoval, nárok naň by mali mať všetci bez ohľadu na výšku nasporenej sumy," vysvetlil.

Druhý pilier existuje na Slovensku iba od roku 2005. Preto majú dôchodcovia na svojich súkromných penzijných účtoch zatiaľ len málo peňazí - priemerná nasporená suma nepresahuje šesťtisíc eur. Doživotne vyplácané anuity tak nie sú veľmi atraktívne - dôchodok neraz zvýšia len o niekoľko desiatok eur.

Práve kvôli tomu, že ľudia majú na dôchodkových účtoch nasporené len veľmi nízke sumy peňazí, väčšina penzistov doživotné vyplácanie dôchodkov odmieta. Úspory si radšej necháva ležať na svojom dôchodkovom účte. Napríklad vo VÚB Generali si vyplácanie penzie oddialilo 50 percent dôchodcov, v dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky to bolo až 60 percent.

Ohrozený druhý pilier
Podľa niektorých odborníkov môže programový výber ohroziť budúcnosť dôchodcov. Tvrdí to analytik portálu Finančná hitparáda Pavel Škriniar. Podľa neho by mali úspory v druhom pilieri slúžiť na dlhodobé zabezpečenie dôchodcov. "Nesie to so sebou riziko, že peniaze sporené na dôchodok desaťročia sa pri nezodpovednom hospodárení rýchlo minú," pridáva sa výkonný riaditeľ Finančného kompasu Maroš Ovčarik.

Naopak, analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana tvrdí, že slobodnejšia voľba môže pomôcť ľuďom na začiatku dôchodku vyplatiť prípadné úvery či iné dlžoby. "Dôchodcovia totiž nemajú len výdavky na bežnú spotrebu, majú aj investičné výdavky. Či sú to okuliare, chladnička, auto alebo operácia očí či kĺbov. Ak to zákon umožní, spotrebitelia budú bohatší, lebo budú mať možnosť voľby," dodal.

Zapracúvanie pripomienok
Pôvodný návrh na sprístupnenie programového výberu väčšej časti dôchodcov predstavilo ministerstvo ešte v júli. Platiť mal začať od začiatku januára. Napokon ho však vláda stopla, pretože k nemu mali napríklad poisťovne pripomienky. Najväčšou zmenou oproti pôvodnému návrhu je spôsob stanovenia hranice dôchodku s povoleným programovým výberom. Podľa starej novely sa mala hranica určovať každý mesiac nanovo podľa priemerného dôchodku vypočítaného od roku 2004. Teraz sa bude počítať vždy k 30. novembru a bude platiť celý nasledujúci rok.

S návrhom mali problém iba poisťovne
I

van Švejna, štátny tajomník ministerstva práce
Nový programový výber ste predstavovali na konci júla tohto roka. Návrh bol však napokon pozastavený. V čom je nový návrh iný?

Najzásadnejšou zmenou bude zrozumiteľnejšie vypočítavanie minimálnej hranice dôchodku, keď budú mať dôchodcovia nárok na programový výber. Stanoví sa totiž hranica, ktorá bude platná po celý rok. Je to lepšie pre Sociálnu poisťovňu a aj pre ľudí.

Ako sa bude vypočítavať táto hranica penzie, od ktorej bude možný programový výber?

Ide o priemer dôchodkov vyplácaných od januára 2004. Tento priemer bude vždy stanovený k 30. novembru a bude platiť celý nasledujúci rok. To znamená, že ľudia budú dopredu vedieť, kedy to bude zavedené. Nebude sa to aktualizovať každý mesiac alebo každé dva mesiace, ako to bolo v pôvodnom návrhu.

Aká je teda hranica penzie programového výberu na budúci rok?

Podľa prepočtov by to malo byť zhruba 425 eur. Ak návrh schváli vláda v takomto stave, tak by to znamenalo, že sporitelia s takýmto dôchodkom budú niekedy od druhej polovice budúceho roka môcť využiť programový výber.

Je už isté, že tento návrh je už konečný?

Uvidíme, čo povie tripartita. Ale zásadné pripomienky mali doteraz iba poisťovne. Pôvodný návrh bol totiž odsúhlasený všetkými odborníkmi. Poisťovne nesúhlasili z logického dôvodu, lebo budú mať menší trh. To však bolo aj cieľom, aby sa ľudia mohli slobodnejšie rozhodnúť, ako naložiť so svojimi peniazmi.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 12.12.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards