Minister manipuluje s číslami. Nezamestnanosť neklesla až tak veľmi, ako tvrdí (Parlamentné listy)

Parlamentné listy publikovali 23.1.2016 článok venovaný štatistickým metódam znižujúcim nezamestnanosť na Slovensku s vyjadrením Radovana Ďuranu

Minister manipuluje s číslami. Nezamestnanosť neklesla až tak veľmi, ako tvrdí (Parlamentné listy)

Vláda na čele s Robertom Ficom vyhlasuje, že urobila v boji proti nezamestnanosti významný pokrok. Za posunom je však podľa portálu Aktuálne.sk rastúca ekonomika, snaha súkromných podnikateľov a k tomu sa pridáva svojská štatistika, ktorú predložil úrad práce.

Minister manipuluje s číslami. Nezamestnanosť neklesla až tak veľmi, ako tvrdí

Nezamestnanosť v porovnaní s rokom 2012 nepochybne klesla, ale čísla sú „krajšie“ aj vďaka úprave metodiky výpočtu nezamestnanosti a výkladu čísel. Premiér Robert Fico porovnával celkovú nezamestnanosť 14,73 %, ktorú jeho vláda v apríli 2012 zdedila po kabinete Ivety Radičovej, s vlaňajšou decembrovou štatistikou, ktorá evidovanú mieru nezamestnanosti stanovila na 10,63 %.
Odlišná metodika

Medzi evidovanou a celkovou nezamestnanosťou, ktoré premiér spojil v jednom argumente, je však podstatný rozdiel. Údaj 14,73 % je miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov, ale 10,63 %, ktoré prezentovala koncom roku 2015 vláda, je miera nezamestnanosti, ktorá je počítaná inou metodikou. „Vždy prezentujú primárne ten nižší údaj,“ uviedol Michal Páleník pre portál Aktuálne.sk.

Ak by vláda na konci minulého roka počítala s celkovou mierou nezamestnanosti, tak by to vyšlo na 12,4 %. Nižšie čísla sa podarilo údajne získať vďaka takzvaným nedisponibilným uchádzačom o zamestnanie. „Tí sa pri výpočte evidovanej miery nezamestnanosti nezapočítavajú do počtu uchádzačov o zamestnanie,“ uviedol analytik INESS Radovan Ďurana pre Aktuálne.sk. Richterova administratíva na ministerstve práce do výpočtu pridala aj aktivačných pracovníkov. Teda ľudí, ktorí robia len dočasné práce, aby dostali dávku v hmotnej núdzi, ale prácu na plný úväzok nemajú.

Dlhodobá nezamestnanosť je problém, ktorý pretrváva. „Napriek poklesu nezamestnanosti treba uviesť, že s dlhodobou nezamestnanosťou má vláda zásadný problém a stále je tento problém väčší, ako bol v roku 2008,“ tvrdí Ďurana. Slovákov, ktorí si nedokážu nájsť prácu dlhšie ako 4 roky, je údajne až o 20-tisíc viac ako v roku 2011.

top
Parlamentné listy, 23.1.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards