Bývalá vláda vybrala na daniach o miliardu viac a napriek tomu deficit narástol. Vyrovnaný rozpočet bude ešte nadlho prázdnou frázou, tvrdí odborník (Parlamentné listy)

Radovan Ďurana komentoval 26.4.2016 výrazne vyššie príjmy štátu v rozhovore uverejnenom Parlamentnými listami

Bývalá vláda vybrala na daniach o miliardu viac a napriek tomu deficit narástol. Vyrovnaný rozpočet bude ešte nadlho prázdnou frázou, tvrdí odborník (Parlamentné listy)

Európsky štatistický úrad Eurostat potvrdil, že hospodárenie Slovenska sa skončilo vo väčšom deficite, ako vláda plánovala. Ficovo ozdravovanie sa nekonalo aj napriek tomu, že mal k dispozícií o 1,4 miliardy naviac z daní a odvodov.

Bývalá vláda vybrala na daniach o miliardu viac a napriek tomu deficit narástol. Vyrovnaný rozpočet bude ešte nadlho prázdnou frázou, tvrdí odborník

Ako píšu Aktuality.sk, sekera vo verejných financiách tak dosiahla takmer tri percentá HDP oproti plánovaným 2,49 percentám, čo predstavuje navyše mínus 371 miliónov eur. Člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RZZ) Ľudovít Ódor teraz považuje tvrdenia novej vlády o vyrovnanom rozpočte na konci tohto volebného obdobia len za prázdnu frázu.

Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana si myslí, že zodpovedná je celá vláda, nie len ministerstvo financií. „Kabinet totiž nadmerne zvyšoval výdavky, pričom sa mohol priblížiť k vyrovnanému rozpočtu. Len za vlaňajšok narástli daňovo-odvodové príjmy o 1,4 miliardy eur a pritom deficit sa zväčšil,“ vysvetľuje Ďurana a dodáva: „Ľudia si pod pojmom ozdravovanie predstavujú znižovanie výdavkov a zadlžovanie. Bývalá vláda si pod týmto predstavovala len zníženie deficitu pod tri percentá.“

Horúci zemiak o vine prehodilo ministerstvo financií na Eurostat, ktorý Slovensku neuznal niektoré príjmy. Predovšetkým železničného nákladného prepravcu Cargo a Štátneho fondu rozvoja bývania. Argumentujú aj tým, že rezort a organizácie prekročili svoje rozpočty. Napríklad ministerstvo hospodárstva alebo dopravy, no zabúdať netreba ani na dlh štátnych nemocníc.

Odborníci tvrdia, že noví ministri budú musieť pristúpiť k systémovým škrtom. „Oveľa viac je potrebné konsolidovať jednotlivé rezorty, lebo nemocnice sa neustále zadlžujú, v sociálnej oblasti poberajú dávky ľudia, ktorí ich nepotrebujú a v školách máme triedy s menej ako desiatimi žiakmi,“ vysvetlil Ďurana.

du
Parlamentné listy, 26.4.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards