Nepríjemná správa pre Európu: Donald nás vyjde poriadne draho! (Nový Čas)

Radovan Ďurana vysvetľoval 11.11.2016 možné ekonomické dopady zvolenia Donalda Trumpa na Slovensko pre Nový Čas

Nepríjemná správa pre Európu: Donald nás vyjde poriadne draho! (Nový Čas)

Strach a panika. Tak by sa v krátkosti dala charakterizovať nálada na svetových trhoch pár minút po tom, ako bolo jasné, že novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump (70).

Vo svete zavládli obavy z toho, že Trumpova vláda v USA sa negatívne prejaví na ekonomikách ostatných krajín. Odborníci sú zatiaľ vo svojich odhadoch opatrní, no jedna vec je istá - prezident Trump pre Slovákov zadarmo nebude!

Urobíme Ameriku opäť veľkou. A Donald Trump, ktorý stavil na toto heslo, má aj pomerne jasnú predstavu, ako to dokázať. Na úkor obchodných partnerov, susedských krajín či vojenských spojencov. Práve americkí spojenci v NATO budú pravdepodobne jednými z prvých, ktorí finančne pocítia negatíva nového amerického prezidenta. Problém je totiž v tom, že USA na svoje členstvo v NATO momentálne doplácajú, čo Trump určite nenechá len tak. „USA dnes naozaj 75 percent výdavkov NATO na obranu kryjú zo svojho rozpočtu a to je neudržateľné. Ten pomer by mal byť 50:50. Päťdesiat USA a Kanada a 50 ostatní,“ vysvetľuje bezpečnostný analytik z SSPI Jaroslav Naď. Záväzok je, že na obranu by mal každý členský štát dávať minimálne dve percentá HDP, čo v prípade Slovenska predstavuje asi 1,5 miliardy eur. Rozpočet ministerstva obrany na rok 2016 však bol takmer o polovicu menší. To v praxi znamená, že Trumpovo prezidentovanie by mohlo zo slovenskej štátnej kasy odčerpať asi trištvrte miliardy eur ročne.

Komplikovaný obchod

Donald Trump je aj veľkým odporcom dohôd o voľnom obchode, ktoré podľa jeho slov berú prácu domácim robotníkom. „Trump má v programe obmedzovanie medzinárodných dohôd o voľnejšom obchode, čo bude brzdiť rast,“ tvrdí Radovan Ďurana z INESS, no zároveň dodáva, že spomalenie ekonomiky by to spôsobiť nemalo. Najdôležitejšou zmluvou, o ktorej sa momentálne rokuje, je takzvaná TTIP. Tá by mala umožniť jednoduchší obchod medzi USA a EÚ, z čoho by mali profitovať obe strany. Podľa Radovana Geista z portálu Euractiv je však tento projekt prakticky politicky mŕtvy. „Pred Trumpovým nástupom do funkcie sa dohodu nepodarí ratifikovať,“ hovorí. Pre odporcov tejto zmluvy je to dobrá správa, no Geist upozorňuje na to, že to neznamená, že bude nahradená férovejšími pravidlami medzinárodného obchodu.

Slovenská stopa

Odborníci predpokladajú, že nový americký prezident sa bude snažiť o čo najväčšiu ochranu domáceho amerického trhu. A práve to je vec, na ktorú by Slovensko mohlo najviac doplatiť. „Môže sa to prejaviť na investíciách na Slovensku, na miere zamestnanosti, na schopnosti exportovať,“ hovorí Geist. Ak by sa totiž Trump rozhodol, že začne chrániť domáci automobilový priemysel a prestane dovážať autá z Nemecka, výrazne sa to dotkne aj nás. Analytici tiež upozorňujú na odvetné opatrenia, ktoré by v prípade prílišnej ochrany amerických podnikateľov začali prijímať iné veľké ekonomiky, ako napríklad Čína. Tie by dokonca mohli spustiť ďalšiu celosvetovú hospodársku krízu.

Dobrá správa

Každá minca však má dve strany. A aj z prezidentovania Donalda Trumpa by mohlo Slovensko aspoň krátkodobo vyťažiť. Jedna vec je klesajúci kurz amerického dolára, ktorý nám môže zlacniť nákupy či cestovanie v Spojených štátoch. Druhá a možno ešte podstatnejšia správa je, že Trumpovo víťazstvo by mohlo zatlačiť nadol ceny ropy. „Očakáva sa, že ťažba ropy sa v budúcom roku zvýši a podobne to bude aj na budúci rok,“ vysvetľuje analytik Boris Tomčiak zo spoločnosti Colosseum. To znamená, že na budúci rok by mali klesať ceny ropy a následne aj ceny pohonných látok.
vana (67) bola Trumpova prvá manželka a majú spolu tri deti.

Celé USA sú hore nohami! Víťazstvo republikána Donalda Trumpa (70) v prezidentských voľbách v USA spustilo vlnu rozsiahlych protestov. Tisícky protestujúcich obyvateľov pochodujú ulicami miest v USA. Nad hlavami držia transparenty s nápisom „Trump nie je náš prezident“.

Peter Kapitán
Nový Čas, 11.11.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards