Smer chce oživiť sociálne podniky, prvý pokus skončil fiaskom (Aktuality.sk)

Róbert Chovanculiak komentoval 28.10.2016 koncepciu sociálnych podnikov pre Aktuality.sk

Smer chce oživiť sociálne podniky, prvý pokus skončil fiaskom (Aktuality.sk)

Projekt sociálnych podnikov skončil počas prvej Ficovej vlády úplným fiaskom, aj keď ich vtedajšia ministerka práce bránila zubami-nechtami. Ich fungovanie preverovala aj Európska komisia.

Téma sociálnych podnikov je pre Smer stále veľmi príťažlivá, aj keď sa už na nich raz popálil. Má to byť jedno z riešení, ako pomôcť sociálne slabším či zdravotne postihnutým občanom.

„Pre začínajúce sociálne podniky by sme mali zabezpečiť základnú istotu, ktorú im poskytne grant. Zároveň by mali dostať aj výhodnú pôžičku. Tento systém by sa mohol vytvoriť v podobe Fondu sociálnych fondov,“ uvádza sa v programových tézach Smeru, ktorými sa cez víkend zaoberali na straníckej konferencii.

„Ako ďalšie opatrenie na podporu sociálnej politiky by sme mali uzákoniť možnosti chránených dielní na vykonávanie činnosti v exteriéri. V EÚ patrí sektor pôdohospodárstva medzi hlavných zamestnávateľov znevýhodnených osôb,“ píše sa ďalej v tézach.

Len pre vybraných
Odborníci plány sociálnych demokratov ale kritizujú. Monike Ščevovichovej z občianskeho združenia Pomoc človeku sa smerácke plány vôbec nepozdávajú.

„S kým vlastne diskutovali o pripravovaných zmenách? Znovu sa nič zásadného nezmení,“ vyhlásila. Podľa nej tieto kroky pomôžu len úzkej skupine ľudí. Väčšina zo sociálne slabých rodín či invalidov nebude mať z nich žiadny úžitok.

Oveľa radšej by privítala úpravy pri zamestnávaní zdravotne ťažko postihnutých osôb.

Odbúrať byrokraciu
Aj prezidentka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov SR Mária Orgonášová považuje návrh Smeru za nekoncepčný. Stranícke plány však neodmieta úplne.

„Zrušenie obmedzenia chránených dielní na prácu v interiéry tu malo byť už dávno. Tento zákaz bol nelogický,“ povedala Orgonášová. Na druhej strane upozorňuje, že v prípade znovuzavedenia sociálnych podnikov by sa malo predísť situácii, ktorá nastala počas prvej vlády Roberta Fica.

Ako ďalej dodala, Smer, respektíve vláda by sa mala viac zamerať na opatrenia, ktoré pomôžu všetkým sociálne slabším či zdravotne postihnutým ľuďom.

Napríklad by mohla odbúrať obrovskú byrokratickú záťaž pri prevádzkovaní chránených dielní alebo zjednotiť posudkové komisie pri hodnotení stupňa postihnutia či invalidity.

„Na takéto zmeny nepotrebujete peniaze - navyše z verejných zdrojov, ale skôr vôľu,“ uzavrela.

Neférová konkurencia

Analytik inštitútu INESS Robert Chovanculiak tiež upozorňuje na dotácie pre sociálne podniky, ktoré boli za čias ministerky Viery Tomanovej rozdávané na základe kontaktov medzi politikmi, a nie na základe kvality.

Podľa neho sú sociálne podniky škodlivé aj z iného dôvodu.

„Tieto organizácie budú buď produkovať niečo, o čo nikto nemá záujem a pôjde tak o plytvanie zdrojmi, alebo budú naopak konkurovať existujúcim podnikom. Tieto tak budú musieť čeliť neférovej konkurencii,“ priblížil.

Chovanculiak preto navrhuje, aby v rámci pomoci pre nezamestnaných, vláda znížila odvodové zaťaženie v zaostávajúcich regiónoch. To sa dá dosiahnuť napríklad zavedením odvodovej odpočíteteľnej položky na sociálne
odvody.

Martin Odkladal
Aktuality.sk, 28.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards