Trenčiansky primátor Rybníček predstavil stranu TOSKA: Ironická reakcia politológa! (Nový Čas)

Nový Čas uverejnil 18.10.2016 článok venovaný novej strane Richarda Rybníčka - TOSKA, ktorá spolupracuje s Jurajom Karpišom

Trenčiansky primátor Rybníček predstavil stranu TOSKA: Ironická reakcia politológa! (Nový Čas)

Dalo sa to čakať, ale i tak prekvapil. Trenčiansky primátor a bývalý riaditeľ STV Richard Rybníček (46) už skôr naznačoval, že pôjde do veľkej politiky.

Zatiaľ sám ohlásil, že zakladá stranu s nezvyčajným názvom TOSKA. V prvom rade by chcel zrušiť súčasné samosprávne kraje a vytvoriť nové. Odborníci však tvrdia, že to bude mať veľmi ťažké. „Je to mimo reality,“ kritizuje politológ Eduard Chmelár.

Trenčiansky primátor Rybníček predstavil stranu TOSKA: Ironická reakcia politológa!
Najviac vzruchu vyvolal názov strany TOSKA, čo má byť skratka od slov tradícia, odbornosť, služba, komunikácia a ambicióznosť. Aj Rybníček pripustil, že môže pripomínať názov opery od Giacoma Pucciniho - Tosca. „Neviem, či mu je známe, ale jeden z hlavných hrdinov opery je popravený a jeho milenka Tosca spácha samovraždu. Želáme veľa šťastia,“ ironicky skomentoval Chmelár.

Rybníček zakladá stranu, lebo sa už nechce iba prizerať a nadávať. „Nie som však spasiteľ pravice. Ani sa tak necítim,“ dodal Rybníček. Stranu plánuje financovať priamo cez ľudí a bez pôžičiek. Jeden človek bude môcť prispieť najviac sto eurami a firmy maximálne 5 000 eurami. „Žiadni oligarchovia v strane nebudú,“ uviedol Rybníček s tým, že ak nevyzbiera dostatok peňazí, tak do toho nepôjde. Základ programu vypracoval spolu s odborníkmi z mimovládnych organizácií.

Smer Ukrajina?

Odborníkom sa nové rozdelenie krajov nepozdáva. „Rybníček tu chce Švajčiarsko, ale skončilo by to ako Ukrajina s regionálnymi oligarchami v každom kraji,“ tvrdí Chmelár. Podľa neho je to mimo reality. „Hraničí to s federalizáciou a dezintegráciou krajiny,“ dodáva Chmelár. Rybníček rozdelenie na viac krajov vysvetľuje prirodzeným vzťahom ľudí k regiónu. „Záhorák vždy zostane Záhorákom či Šarišan Šarišanom a oni sami vedia najlepšie, čo v kraji potrebujú,“ uzavrel Rybníček.

Čo chce Rybníček:

zrušiť VÚC a vytvoriť 15 krajov plus Bratislava
zmeniť volebný systém
preniesť kompetencie do regiónov
zrušiť polovicu ministerstiev
celoštátne by sa riešila iba zahraničná politika, obrana, polícia, súdy

S kým spolupracuje:

Juraj Karpiš - INESS

Jaroslav Naď - SSPI

Tomáš Szalay - HPI

Peter Spáč - CRPSR

Konzervatívny inštitút

lm, Nový Čas
Nový Čas, 18.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards