Do Fica sa tvrdo pustili jeho bývalí spojenci: Ten podraz mu nemôžu zabudnúť! (Nový Čas)

Radovan Ďurana sa 15.10.2016 vyjadril pre Nový Čas ku kritike vlády zo strany niektorých podnikateľov 

Do Fica sa tvrdo pustili jeho bývalí spojenci: Ten podraz mu nemôžu zabudnúť! (Nový Čas)

Ešte nedávno spolu sedeli v jednej vláde a teraz si nevedia prísť na meno. Exminister hospodárstva Tomáš Malatinský (57) kritizuje vládu Roberta Fica (52), že zvyšovaním odvodov odháňa zo Slovenska zahraničných investorov.

Ku kritike sa pridal aj vplyvný Klub 500, teda firmy s viac ako 500 zamestnancami. Predseda spoločenstva Vladimír Soták bol donedávna Ficov spojenec, teraz ho kritizuje čoraz častejšie. Silní podnikatelia sú nervóznejší, lebo vláda ich podľa nich čoraz viac vyciciava. Niektoré zvyšovania odvodov plánujú napadnúť na Ústavnom súde.

„Ak to bude takto ďalej pokračovať, tak to môže mať neblahé dôsledky, že si zahraniční investori rozmyslia investovať na Slovensku,“ uviedol exminister hospodárstva Ficovej vlády a teraz prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáš Malatinský. Reagoval tak na ďalšie zvýšenie sociálnych odvodov, ktoré koalícia schválila poza chrbát zamestnávateľov. „Je to podraz,“ tvrdo odkázal vláde výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor, ktorý zastupoval neprítomného Vladimíra Sotáka. Podľa neho je neprijateľné, aby ich vláda obchádzala, a navyše v situácii, keď na Slovensku sú jedny z najvyšších odvodov v Európe. Nie je to prvá kritika zo Sotákovho klubu. Už pred mesiacom mu prekážalo zdaňovanie dividend.

Ekonomický analytik Richard Ďurana tvrdí, že vláda by nemala odchádzať tých, ktorí plnia štátny rozpočet. Dodáva, že odvody sú prekážkou pre znižovanie dlhodobej nezamestnanosti. „Pri minimálnej mzde 435 eur nemôžete legálne niekoho zamestnať, ak vám nevyrobí 561 eur ako superhrubú mzdu,“ vysvetľuje.

,,Vyššie odvody sa dotknú ľudí s pravidelným mesačným príjmom vyšším ako 4400 eur, čo predstavuje ani nie pol percenta všetkých zamestnancov na Slovensku. Smer - SD je ľavicová strana a vždy bude uplatňovať princíp solidarity bohatých so sociálne slabšími," reagoval Úrad vlády.

Čo sa nepáči podnikateľom

zmena zákonov poza chrbát cez poslanecké návrhy
zvyšovanie sociálnych odvodov, ale výška dôchodku ostane rovnaká
zvyšovanie zdravotných odvodov z dividend aj spätne
zvyšovanie platby v čase PN zamestnávateľom

Tomáš Malatinský (57)
sedel vo Ficovej vláde ako minister hospodárstva

Vladimír Soták (61).

podporoval Fica pri kandidatúre na prezidenta
premiér sa zúčastnil na oslave jeho šesťdesiatky

lm, Nový Čas
Nový Čas, 15.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards