Komu pridá Kažimír na budúci rok? (Aktuality.sk)

Aktuality.sk uverejnili 6.10.2016 reportáž venovanú novému návrhu rozpočtu s kritickým komentárom Radovana Ďuranu

Komu pridá Kažimír na budúci rok? (Aktuality.sk)

Vláda chce v budúcom roku znovu viac míňať. Analytik upozorňuje, že niektoré výdavky sú zbytočné.
Po štyroch ľavicových prichádza prvý ľavicovo-pravicový rozpočet. Ako sa to na pripravenej účtenke kabinetu Fico 3 prejavilo? Pridajme skoro všetkým, ale zvýšme aj daňové a odvodové príjmy.

„Rozpočet je o plnení programového vyhlásenia vlády,“ vyhlásil financmajter Peter Kažimír. Štát spolu s verejnou správou by mal v budúcom roku celkovo minúť viac ako 17 miliárd eur.

Kam potečú peniaze?
Takmer všetky rezorty budú mať v roku 2017 k dispozícii viac peňazí. Šéf rezortu financií spomenul viacero konkrétnych oblastí, kam bude smerovať viac zdrojov. Ako príklad uviedol nasledovné:

Dôchodcovia budú mať v roku 2017 vyššie penzie o dve percentá
Učitelia, teda pedagogickí pracovníci dostanú naviac 77 miliónov eur (zvýšenie mzdy o 6 percent)
Školstvo na zlepšenie vzdelávania zinkasuje naviac o 300 miliónov eur
Žiaci budú mať k dispozícii o 5 miliónov eur na lyžiarske výlety
Na zvýšenie počtu miest v materských školách pôjde navyše 20 miliónov eur
Vedci si polepšia o 20 miliónov eur
Farmári dostanú na podporu živočíšnej výroby viac o 9 miliónov eur
Kultúra získa na dotáciách o 6 miliónov eur navyše
Slovenská správa ciest dostane o 40 miliónov eur naviac pre cesty nižšej triedy
Na podporu bývania vláda celkovo vynaloží o 114 miliónov eur
Zdravotníctvo si pohorší
Jediným rezortom, ktorý dostane v nasledujúcom roku menej, je ministerstvo zdravotníctva. Kažimír tento pokles ospravedlňuje tým, že v zdravotníctve príde k zefektívneniu, čím by sa malo ušetriť 174 miliónov eur.

Tieto ušetrené peniaze zostanú v rezorte. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker okrem iného ráta s vyšším príjmom poisťovní z odvodov vďaka vyššej zamestnanosti.

Kritický pohľad
Napriek optimistickým vyjadreniam analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana hodnotí návrh rozpočtu na budúci rok kritickejšie.

Poukazuje na fakt, že štát vyberie na daniach oproti roku 2014 o 2,3 miliardy eur viac, ale deficit má klesnúť len o miliardu. Vláda tak minie dodatočných 1,3 miliardy eur.

„Problém je, že to neznamená lepšie štátne služby len väčšie. Viac peňazí na predražené či podozrivé investície. Viac zamestnancov, ktorí produkujú služby, ktoré nepotrebujeme a hlavne zabetónovanie súčasného stavu služieb, ktoré zúfalo potrebujú reformu,“ priblížil Ďurana.

Podľa neho vyrovnaný rozpočet v prípade Slovenska nie je mantrou konzervatívcov ale nutnosťou.

„Za prvé, verejné rozpočty len minimálne prispievajú k dlhodobému ekonomickému rastu. Za druhé Slovensko objektívne čelí demografickej kríze. Čím nižší bude kumulovaný dlh, tým menšie problémy nás čakajú v budúcnosti,“ uzavrel Ďurana.

Martin Odkladal
Aktuality.sk, 6.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards