ZDANENIE DIVIDEND PRIPRAVÍ SLOVENSKO O VÝHODU. ZHODUJE SA OPOZÍCIA S ODBORNÍKMI (Biztweet)

Portál Biztweet.eu publikoval 26.9.2016 článok venovaný zavedeniu dane z dividend a jej dopadov na ekonomiku s komentárom Martina Vlachynského

ZDANENIE DIVIDEND PRIPRAVÍ SLOVENSKO O VÝHODU. ZHODUJE SA OPOZÍCIA S ODBORNÍKMI (Biztweet)

Zatiaľ čo vláda schválenie dane z dividend zľahčuje a krok považuje za spravodlivý, opozícia aj majorita odborníkov nesúhlasí. Slovensko vraj stratí výhodu a podporí presun ziskov do zahraničia

Slovenská vláda schválila návrh na zavedenie dane z dividend vo výške siedmich percent. Ministerstvo financií pôvodne navrhovalo sadzbu 15 percent, čo ale narazilo na nesúhlas Most-Híd. Strana napokon vyobchodovala polovičnú zmenu. Zruší sa aj zdravotný odvod z dividendy, čo podľa vlády zmierni dopad na hospodárenie firiem.

Hoci Ficov kabinet hovorí o tom, že je zdanenie dividendy spravodlivé, firmy výrazne nezaťaží a prinesie nové peniaze do rozpočtu, opozícia so zľahčovaním zmien a ich pozitívami nesúhlasí. "Budeme proti. Principiálne pri akejkoľvek navrhnutej sadzbe dane z dividend vždy pôjde o dvojité zdanenie, čo považujeme za neprijateľné. Podľa výpočtov IFP aj pri sadzbe dane z dividend vo výške 7% štát získa od podnikateľov ročne o 100 miliónov eur viac oproti súčasnému stavu, kedy sa z dividend platí zdravotné poistenie,“ kritizuje pre Biztweet hovorkyňa strany Sloboda a solidarita Katarína Svrčeková.

Peter Kažimír

Zatiaľ čo vláda schválenie dane z dividend zľahčuje a krok považuje za spravodlivý, opozícia aj majorita odborníkov nesúhlasí. Slovensko vraj stratí výhodu a podporí presun ziskov do zahraničia

 

Ústupok z plánu zaviesť 15percentnú daň z dividend bol podľa strany len hrou, aby nebolo zdanenie na hladine 7 percent vnímané negatívne.

Súhlasia aj nezávislí odborníci. „Sadzba 7% je opticky pomerne malá, dôležité je však prelomenie tohto tabu. Zvyšovať túto sadzbu v budúcnosti už tak nebude politicky také náročné, ako zaviesť novinku,“ varuje analytik INESS Martin Vlachynský.

Súhlasí aj s tým, že ide o dvojité zdanenie, keď sa najskôr daní zisk firmy na strane podnikateľského subjektu ako daň z príjmu právnických osôb a potom na strane prijímateľa dividendy ako daň z dividend.

Výraznejším problémom než prípadná kritika medzinárodných organizácií však podľa INESS bude strata atraktivity podnikateľského prostredia. „Vláda miesto toho, aby sa konečne pokúsila niečo urobiť so stranou výdavkov, naháňa stále ďalšie a ďalšie príjmy, hoci tie každoročne významne rastú. Investori tak majú o dôvod menej rozvíjať svoje podnikanie na Slovensku a vyplácať si tu zisky,“ dodáva Martin Vlachynský.

BIZTWEET
BIZTWEET, 26.9.2016

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards