Európa si koleduje o ďalší problém, mnohé krajiny majú katastrofálne rozpočty (Aktuality.sk)

Európa si koleduje o ďalší problém, mnohé krajiny majú katastrofálne rozpočty (Aktuality.sk)

Eurokomisia znovu nenabrala odvahu, aby pokutovala krajiny, ktoré majú rozpočtové deficity viac ako 3 percentá. To môže inšpirovať aj ďalšie štáty a tak nebudú ochotné držať na uzde svoje verejné financie.

Ešte začiatkom júla sa Európska komisia (EK) zastrájala, že potrestá rozpočtových hriešnikov. Portugalsku a Španielsku tak hrozili pokuty za oveľa vyššie deficity verejných financií ako tri percentá.

Minulý týždeň však eurokomisári otočili. Nakoniec krajiny Pyrenejského poloostrova nebudú pykať.

Morálny hazard
Ekonómovia však toto rozhodnutie hodnotia negatívne, nakoľko to môže mať dopad na hospodárstvo eurozóny. Štátne kasy s dlhodobými a obrovskými schodkami niektorých štátov by totiž ohrozovali aj ostatné ekonomiky únie.

„Po mesiacoch napínania svalov komisie je výsledok nakoniec presne taký istý ako vždy doposiaľ. Bola to možno jedna z posledných šancí EK presvedčiť svet, že to s fiškálnou zodpovednosťou v eurozóne myslia vážne,“ povedal analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský.

Podľa neho je to zároveň aj silný argument proti fiškálnej únii, pretože tá bude bez vymožiteľných pravidiel katastrofou.

Je to politika
Analytik spoločnosti Capital Markets Ján Jursa považuje rozhodovanie o udeľovaní pokút za nadmerné deficity verejných financií viac za politické ako ekonomické opatrenie. Únia má totiž aj ďalšie obrovské problémy.

„Brexit, posilnenie populistických strán, imigrantská kríza a časté teroristické útoky sú oveľa väčšie problémy, a tak komisia nechce pridávať nezhody ohľadom fiškálnych pravidiel do tohto zoznamu,“ zhodnotil Jursa.

Navyše, politický podtón v tomto probléme naznačuje aj správanie sa Francúzska.

„Nie je tajomstvom, že za týmto rozhodnutím stál aj tlak Francúzska, ktoré samo s veľkou pravdepodobnosťou poruší pravidlá pre deficit aj v roku 2017 a muselo by samo čeliť pokute,“ dodal Vlachynský.

Španielsko a Portugalsko sa ešte stále borí s ekonomickými problémami, ktoré sú dôsledkom finančnej krízy z roku 2008. Španielsku nepomohlo ani obdobie nestability a neistoty, keď po voľbách nevedeli parlamentné strany zvoliť vládu, ktorá by pokračovala v stabilizácii krajiny.

Iné tresty
Na druhej strane niektorí odborníci poukazujú na to, že udeľovanie pokút nie je najlepším spôsobom, ako si vynucovať dodržiavanie stanovených pravidiel.

„Z môjho pohľadu pokuty v tomto smere nie sú najšťastnejším riešením, pretože vytvárajú tlak na verejné financie,“ priblížil analytik spoločnosti X-Trade Brokers Kamil Boros. Štát, ktorý má problém s rozpočtovým deficitom, by sa totiž po pokute ocitol ešte vo väčších problémoch.

Podľa Borosa by účinnejším riešením bolo napríklad obmedziť hlasovacie práva.

Portugalsko so Španielskom a spomínaným Francúzskom nie sú jediné krajiny, ktoré nevedia dobre hospodáriť. „Problematicky je na tom aj Grécko, na hrane boli podľa posledných dát aj Fínsko, Poľsko a Rumunsko,“ uzatvoril Jursa.

Martin Odkládal
Aktuality.sk, 1.8.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards