Veľké porovnanie dôchodkov: Slovákov predbehli Rakúšania aj Česi (Sme)

Radovan Ďurana hodnotil problematiku dôchodkového systému na Slovensku pre Sme dňa 21.7.2016

Veľké porovnanie dôchodkov: Slovákov predbehli Rakúšania aj Česi  (Sme)

V dôchodkoch sa Čechom približujeme, v platoch sme stále veľmi ďaleko.

BRATISLAVA. Sporia každé euro, aby mali na vianočné darčeky. Nakupujú iba cestoviny, lebo mäso si nemôžu dovoliť. A len o pár kilometrov ďalej majú rovesníkov, ktorí chodia dvakrát ročne do kúpeľov a peniaze nemusia počítať.
Rozdiely v dôchodkoch medzi ľuďmi z okolitých krajín sú priepastné, je zažitá predstava na Slovensku. Sú však naše penzie naozaj také nízke? Denník SME porovnal, ako sa vyvíjali dôchodky za posledných pätnásť rokov u nás, v Česku a v Rakúsku.

O tisícke snívame

Na Slovensku je v súčasnosti vyše milión starobných dôchodcov. Ich priemerná penzia sa až v roku 2002 vyšplhala nad 200 eur a v roku 2008 nad 300 eur. V súčasnosti dosahuje priemerný dôchodok okolo 415 eur.
Veľmi podobné dôchodky dostávajú aj Česi, priemerná penzia je tam v prepočte na európsku menu 420 eur. Pred pätnástimi rokmi mali väčší náskok, v dôchodkoch nás predbiehali aj o 60 eur mesačne. Veľké rozdiely sa však postupne vytrácajú a o niekoľko rokov by sme sa Čechom mali vyrovnať úplne.

Na inej úrovni sú však Rakúšania. Vyššiu penziu, ako dostávajú Česi aj Slováci, mali oni už v roku 2000. A každým mesiacom rastie. V súčasnosti žije bežný rakúsky dôchodca z penzie okolo 1220 eur. Je to zhruba trojnásobok našej.
„To, že slovenské dôchodky sú v peňažnom vyjadrení nízke, nie je problémom nášho dôchodkového systému. Súvisí to s nízkymi mzdami, ktoré máme v porovnaní so západnou Európou,“ reaguje na čísla Michal Stuška, hovorca ministerstva práce.

Dôchodky sa totiž odvíjajú od predošlých platov, preto Slovák s 800-eurovou mzdou nemôže mať dôchodok ako Rakúšan s 2000-eurovým platom.

Dovolíme si viac

Štát, ale aj viacerí ekonómovia prízvukujú, že by sme dôchodky nemali porovnávať tak, že si vezmeme dve čísla a závidíme tým, čo dostávajú viac.

Pri porovnávaní dôchodkov by podľa nich malo byť kľúčové, koľko človek zarábal predtým, ako odišiel do penzie a aký dôchodok mu potom priznali. Iba to vyjadruje, ako sa zmenil jeho príjem a čo si oproti predošlým rokom môže dovoliť.
V takomto porovnaní vychádza Slovensko veľmi dobre, nakoľko priemerná penzia u nás tvorí skoro 47 percent priemerného platu, ktorý v súčasnosti dosahuje skoro 900 eur.

Na porovnanie, v Česku je priemerná mzda okolo 980 eur a dôchodcovia z nej dostávajú len 43 percent. V Rakúsku je priemerná mzda okolo 2600 eur a ľudia, čo odídu na dôchodok, z nej dostávajú zhruba 47 percent.
Znamená to, že hoci v peňažnom vyjadrení majú Rakúšania aj trojnásobne vyššie dôchodky ako my, mali predtým aj omnoho vyššie platy a na dôchodku sa musia takisto výrazne uskromniť.

"Bolo by jednoduché porovnať dôchodky Rakúšanov a Slovákov a nevidieť, čo je za tým. V jednotlivých krajinách fungujú úplne iné penzijné systémy a napríklad Slováci majú štátne dôchodky oproti svojej pôvodnej mzde omnoho vyššie ako povedzme v Švajčiarsku. Je to tým, že tam majú dlhú tradíciu druhého piliera a ľudia si sporia aj sami," upozorňuje Radovan Ďurana, analytik INESS.

Ďalej pripomína, že ani to, koľko dnes dostávajú naši dôchodcovia, nevypovedá nič o tom, koľko im štát dá o niekoľko rokov. "Podľa prognóz budú naši dôchodcovia v roku 2060 dostávať penzie na úrovni dnešných minimálnych, teda 260 eur," pokračuje Ďurana.

 

 

 

 

 

Jana Trebulová
Sme, 21.7.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards