Do Európy prichádzajú ázijskí obchodníci: Aký kšeft prihrali Číňania známemu slovenskému podnikateľovi? (Nový Čas)

Radovan Ďurana 1.4.2016 hodnotil príchod čínskeho kapitálu na Slovensko pre Nový Čas

Do Európy prichádzajú ázijskí obchodníci: Aký kšeft prihrali Číňania známemu slovenskému podnikateľovi? (Nový Čas)

Prekvapivá spolupráca! Známy slovenský podnikateľ a majiteľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták (61) sa rozhodol rozšíriť obzory.

Pri veľkolepej návšteve čínskeho prezidenta a generálneho tajomníka tamojšej komunistickej strany v Česku podpísal Soták strategickú dohodu s čínskymi biznismenmi. Tí chcú v Česku preinvestovať miliardy korún. Rovnaká skupina ázijských obchodníkov podpísala strategickú dohodu aj s Vladimírom Sotákom, ktorý minulý rok oslavoval šesťdesiatku v spoločnosti premiéra Roberta Fica. Soták Číňanom predal strojárenskú spoločnosť Žďas a TS Machinery Plzeň, ktoré spadajú pod slovenské Železiarne Podbrezová za 72 miliónov eur.

„Začali sme s nimi robiť v oblasti výskumu a vývoja. Je to záväzok čínskej strany. Neviem, či plánujú expandovať na Slovensku. V žiadnom prípade sa nebudú podieľať na chode Železiarní Podbrezová, to nepotrebujeme,“ vysvetlil Soták. Spolu s CEFC však vytvoria fond, v ktorom bude 1,1 miliardy eur na investície do priemyselných firiem v Česku. Čínsky prezident Si Ťin-pching bol po návšteve Česka spokojný. „Obe krajiny sú ochotné prehĺbiť mechanizmus spolupráce medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy,“ povedal.

Ekonomický analytik Radovan Ďurana z INESS tvrdí, že Číňania nemajú žiadny dôvod vynechávať Slovensko, pokiaľ tu budú vidieť investičné príležitosti. „Myslím si, že pre ekonomiku je vždy dobré, keď má zahraničný kapitál ochotu investovať na Slovensku a rozširovať produkciu. Akurát by sme mali byť vždy obozretní, keď ten kapitál prichádza ruka v ruke s politikom,“ tvrdí expert.

Obchodníci z ázie v Prahe

30 obchodných dohôd
objem čínskych investícií v Česku - 95 miliárd korún (3,4 mld. eur)
spolupráca na príprave kanála Dunaj - Odra - Labe
dohody v energetike, vo finančníctve, v automobilovom priemysle

mač
Nový Čas, 1.4.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards