Protichodné výroky Fica o protestoch učiteľov: Pán premiér, čo sa zmenilo?! (Nový Čas)

Radovan Ďurana 27.1.2016 komentoval rast platov učiteľov pre Nový Čas. 

Protichodné výroky Fica o protestoch učiteľov: Pán premiér, čo sa zmenilo?! (Nový Čas)

Je to stále ten istý človek? Premiér Robert Fico (51) dokázal za posledných dvanásť rokov prejsť svojimi názormi doslova z južného pólu na severný.

 

Kým v roku 2003 sa ešte ako opozičný poslanec postavil jednoznačne na stranu štrajkujúcich pedagógov a vyjadril im otvorenú podporu, pred pár dňami svoje názory otočil o 180 stupňov a jasne im odkázal: „My vieme niečo urobiť pre učiteľov, ale očakávam, že aj oni niečo urobia pre štát.“ Odvtedy boli učitelia takpovediac ticho, opätovne sa ozvali na jeseň v roku 2012. To už bol Robert Fico po druhý raz premiérom. „Naša snaha vyhovieť oprávneným požiadavkám učiteľov je limitovaná záväzkami Slovenska šetriť,“ znelo vyjadrenie vtedy ešte čerstvého premiéra. Politológ tvrdí, že takáto zmena postoja je u neho bežná.

„Fico je vo všeobecnosti známy tým, že si vo svojich vyjadreniach po čase odporuje,“ hovorí Baránek. Pred týždňom sa predseda vlády pomerne tvrdo pustil do učiteľov s tým, že od nich očakáva, že aj oni niečo urobia pre štát. Fico svoju rétoriku včera ešte viac zostril, keď povedal, že žiada učiteľov o pochopenie, pretože na Slovensku sú ďalší ľudia, ktorí majú svoje požiadavky a ďalšie projekty, na ktoré musí štát vynakladať svoje prostriedky. Oslovili sme aj Úrad vlády, prečo svoje výroky zmenil, ale neodpovedali.

Štrajk 2003:

Učitelia žiadali zvyšovanie platov aj v roku 2003.
Zdroj: anc
nespokojnosť so sociálnou situáciou učiteľov
zvýšenie platov zamestnancov v školstve
upozornenie na neriešenie problémov pri prevádzke škôl
Fico podporil

Štrajk 2016:

Na Námestí SNP v Bratislave sa včera zišlo približne 3 000 protestujúcich.

zvýšenie platov pedagogických a odborných zamestnancov
zvýšenie rozpočtu školstva o 400 miliónov eur
zmena systému rozdeľovania kreditov
Fico nepodporil
Ficove postoje ku štrajku

Jún 2003:

Smer vyjadruje piatkovému štrajku učiteľov plnú podporu. Štrajk je logickou a nevyhnutnou reakciou učiteľov a zástupcov školstva na politiku vlády. Spoločenská pozícia učiteľov nezodpovedá dôležitosti ich poslania a pod tlakom reštrikčnej politiky vlády sa stále zhoršuje.

Január 2016:

Pozeráme sa učiteľom priamo do očí a opakujeme, že sme v rokoch 2012 až 2016 zvýšili platy učiteľov o 22 percent, a je to najviac vo verejnej správe. Chcem požiadať učiteľov o pochopenie, že krajina nie je iba jednofarebná, máme tu ďalších ľudí, ktorí majú svoje požiadavky a ďalšie projekty, na ktoré musí štát vynakladať svoje prostriedky.

Učitelia si reálne polepšili len o pár percent

Radovan Ďurana, analytik Iness:
Priemerná mzda vzrástla zo 622,80 eura na 879 eur v roku 2015, čo predstavuje 41-percentný nárast. Ak platy učiteľov vzrástli rýchlejšie ako priemerná mzda, zlepšilo sa aj ich relatívne postavenie v platovom rebríčku, avšak len o rozdiel medzi približne 49-percentným nárastom miezd učiteľov mínus 41 percent, o ktoré vzrástli mzdy v celom hospodárstve. Platová atraktivita učiteľského povolania tak vzrástla za osem rokov len o niekoľko percent.

Čas.sk
Nový Čas, 27.1.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards