Kraje má rozdeliť minimálna mzda (HN)

Hospodárske noviny zverejnili 15.7.2016 článok venovaný regionalizácií minimálnej mzdy s vyjadrením Róberta Chovanculiaka

Kraje má rozdeliť minimálna mzda (HN)

 Minimálna mzda by mohla byť v Bratislave vyššia ako v ostatných regiónoch. Myslí si to Republiková únia zamestnávateľov. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení či odborári však nesúhlasia. O výške a spôsobe vyplácania budúcoročnej minimálnej mzdy musí definitívne rozhodnúť ministerstvo práce.

Pomoc nevyspelým regiónom
Podľa predstaviteľov Republikovej únie zamestnávateľov by mohla regionálna minimálna mzda priniesť väčšie pracovné možnosti do zaostalejších krajov. "Zvyšovanie minimálnej mzdy má iný dosah v Bratislave a úplne iné dôsledky v ekonomicky slabších okresoch. Keby boli v krajoch s vyššou nezamestnanosťou nižšie minimálne mzdy, mohlo by to prilákať do regiónov nových investorov a teda aj nové pracovné príležitosti," povedal tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. Tvrdí, že zaostalé regióny majú pomer medzi minimálnou mzdou a priemerným platom minimálny, čo škodí systému. Kým v Bratislavskom kraji je podľa Štatistického úradu priemerná mzda 1 140 eur, v Prešovskom je iba na úrovni 653 eur. Aktuálna minimálna mzda tu tvorí vyše 62 percent priemerného platu. Zamestnávateľom by sa preto páčilo, ak by sa rast minimálnej mzdy v niektorých krajoch zmrazil. Výhodnosť regionálneho minima zdôrazňuje aj analytik Iness Róbert Chovanculiak. Namieta však, že jej zavedenie nebude v najbližších rokoch možné. "Považujeme za realistickejšie riešenie regionalizovať minimum pomocou odvodovej odpočítateľnej položky. Hrubá minimálna mzda by bola všade rovnaká. Avšak v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou by sa mohli znížiť jej negatívne dosahy tým, že by sa platili nižšie sociálne odvody z nízkych miezd," vysvetlil.

Regionálne minimum
Regionálna minimálna mzda sa momentálne nepozdáva Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení. Podľa hovorkyne Miriam Špánikovej môže zamestnávateľom, ale aj zamestnancom spôsobiť len zbytočné problémy. Téma podľa nej potrebuje širokú odbornú diskusiu, lebo regionálne minimum by donútilo pozmeniť celý sociálny systém. V niektorých krajoch by totiž mohlo dôjsť k strate motivácie zamestnancov, ktorí by mohli chcieť namiesto zamestnania radšej podporu.

Celoplošné zvýšenie
Zamýšľané zmrazenie rastu minimálnych platov v niektorých regiónoch sa však nepozdáva odborárom. Podľa nich je hlavným problémom to, že minimálna mzda tvorí z celoslovenského priemerného platu necelých 45 percent. Odvolávajú sa pritom na odporúčania Európskeho výboru sociálnych práv, ktorý stanovil ideálny minimálny plat na 60 percent priemernej mzdy. Odborári tiež poukazujú na to, že slovenské minimálne mzdy sú pod hranicou chudoby. Tá je podľa ich výpočtov v súčasnosti na úrovni 359 eur, pričom čistý príjem zo súčasnej minimálnej mzdy 405 eur predstavuje iba 341,31 eura. Minimálnu mzdu preto podľa nich treba výrazne zvýšiť. "Na základe našich odhadov hranice rizika chudoby možno konštatovať, že suma minimálnej mzdy vo výške 442 eur mesačne zabezpečí v novom roku zamestnancom takú čistúmzdu, ktorá bude nad touto hranicou," informovala hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Nemethová.

Nedokážu sa dohodnúť
Zamestnávatelia mali dnes spolu s odborármi predložiť svoj spoločný návrh ministerstvu práce. Ani posledné stretnutie odborárov s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení však dohodu neprinieslo. Asociácia presadzovala zvýšenie minima na 430 eur, to však odborári zamietli. Každý sociálny partner preto predloží ministerstvu svoj vlastný návrh. Podľa hovorcu rezortu práce Michala Stušku ministerstvo návrhy vyhodnotí a neskôr stanoví výšku minimálnej mzdy pre rok 2017. Podľa jeho slov sa však zatiaľ o regionálnom minime neuvažuje, minimálna mzda by sa preto mala zvyšovať celoplošne. "Minimálne zvýšenie sumy minimálnej mzdy predstavuje 11,80 eura. Presná suma však zatiaľ nie je známa," dodal.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 15.7.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards