Podnikatelia sa môžu tešiť na vyššie dane (Aktuality.sk)

Aktuality.sk uverejnili 13.7.2016 článok venovaný potencionálnemu zvyšovaniu odvodov a zavádzaniu nových daní s vyjadrením Martina Vlachynského

Podnikatelia sa môžu tešiť na vyššie dane (Aktuality.sk)

Pôvodne vláda vyhlasovala, že chce znižovať daňové zaťaženie a zlepšiť podnikateľské prostredie. Teraz sa však pohráva s myšlienkou zaviesť nové dane a vyššie odvody.

I keď vládna koalícia vo svojom programovom vyhlásení plánovala znižovať daňové zaťaženie, realita bude pravdepodobne úplne opačná. Dva na sebe nezávislé zdroje pre Aktuality.sk uviedli, že koaličné strany pracujú na nových opatrenian, aby zvýšili príjmy do štátneho rozpočtu.

Mohlo by ísť o tieto opatrenia:

znovuzavedenie dane z dividend,
zvýšenie horného limitu na odvody,
a uvalenie špeciálneho odvodu pre firmy s veľkým obratom, čo by sa vzťahovalo predovšetkým na obchodné reťazce.
Koalícia sa s týmito návrhmi pohráva, finálne rozhodnutie ešte nepadlo. „Doteraz sa zatiaľ nedohodli na žiadnom konkrétnom návrhu, avšak pracujú na tom, aby ho predstavili niekedy na jeseň,“ priblížil jeden z nemenovaných zdrojov.

Karol Pazúr
Túžil po nemeckej krvi, zabíjal aj nemluvňatá. Masového vraha Karola Pazúra oslobodili
Zmena plánov
Daň z dividend ani horný limit na odvody sa v programovom vyhlásení nespomínajú. Jediné, čo plánovala koalícia, bolo väčšie zdaňovanie veľkých spoločností.

„Vláda zabezpečí a bude pokračovať v uplatňovaní osobitných odvodov a daní v regulovaných odvetviach s možnosťou ich rozšírenia na ďalšie odvetvia,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Túto požiadavku presadila do vládneho programu Slovenská národná strana. Jej predsedovi Andrejovi Dankovi prekážali okrem iného mnohomiliónové zisky zahraničných obchodných reťazcov.

Rezort financií potvrdil len zavedenie dane z dividend. „Navrhujeme, aby dividendy plynúce fyzickým osobám bez ohľadu na to, z akého zdroja sú, podliehali dani vo výške 15 %,“ odkázalo ministerstvo financií.

Na oplátku rezort zruší zdravotné odvody z podielov na zisku.

Vyrovnaný rozpočet
Ekonómovia a podnikatelia možné zmeny v daniach a odvodoch skritizovali.

„Práve na túto hrozbu sme upozorňovali, keď kabinet predstavil programové vyhlásenie vlády. Obávali sme sa totiž toho, že za plánovaním znížení dane z príjmu právnických osôb o jeden percentuálny bod, bude zvýšenie celkového daňového zaťaženia,“ vyhlásil viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka.

Podľa neho vláda nemá dôvod zvyšovať dane a odvody v rámci konsolidácie verejných financií. Vyrovnaný rozpočet by kabinet mohol dosiahnuť aj iným spôsobom. „Vláda by mohla robiť úspory aj na výdavkovej strane,“ dodal.

Aj obchodné reťazce poukazujú na dvojitý prístup medzi podnikateľmi.

„Od svojho vzniku vedieme konštruktívny dialóg so štátnymi orgánmi v snahe docieliť spravodlivé a nediskriminačné regulačné prostredie s férovo nastavenými podmienkami pre všetkých účastníkov trhu,“ povedala hovorkyňa Slovenskej aliancie moderného obchodu Diana Chovancová Stanková.

Diskriminačné dane
Obchodné reťazce združené v aliancii si riadne plnia svoje daňové povinnosti, argumentuje hovorkyňa. Len za uplynulý finančný rok odviedli do štátneho rozpočtu desiatky miliónov eur na dani z príjmu a dani z majetku. Ďalšie stovky miliónov eur zaplatili ako daň z pridanej hodnoty.

Poukázala aj na to, že členovia združenia patria medzi najväčších zamestnávateľov na Slovensku. V súčasnosti spolu zamestnávajú viac ako 24 500 ľudí, a to vo všetkých regiónoch krajiny.

Radia sa aj medzi najvýznamnejších investorov, keď od začiatku svojho pôsobenia na slovenskom trhu tu doteraz preinvestovali spolu viac ako 2,8 miliardy eur, a to bez úľav v rámci štátnej pomoci.

„Preto nevidíme dôvod na zavedenie dodatočných diskriminačných daní zo spotreby, ktoré budú mať v konečnom dôsledku negatívny dopad na samotného zákazníka,“ dodala.

Štát má financií dostatok
Podľa analytika inštitútu INESS Martin Vlachynského, ak by vláda uvalila na firmy a živnostníkov ďalšie alebo vyššie dane, tak by to negatívne poznačilo slovenskú ekonomiku. „Viac daní znamená menej zdrojov pre rozvíjanie podnikania,“ priblížil.

Vlachynský odmieta aj prípadné ospravedlnenie väčšieho daňového a odvodového bremena v podobe konsolidácie rozpočtu. „Len tento rok vláda vyberie o 2,4 miliardy eur viac, ako si pôvodne v roku 2013 naplánovala, no rozpočtový deficit klesne oproti plánu len o 400 miliónov eur,“ vysvetlil.

Z toho vyplýva, že vláda vyššie daňové príjmy nepoužíva na ozdravovanie verejných financií, ale na nové výdavky. Tie za posledné 4 roky narástli o 4,5 miliardy eur.

Martin Odkladal
Aktuality.sk ,13.7.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards