Zadlžiť sa hypotékou nie je vždy výhodné. Na bývaní vo vlastnom môžete aj prerobiť (Aktuality)

Juraj Karpiš 10.6.2016 komentoval slovenský trh nehnuteľností a jeho potencionálny vývoj pre Aktuality.sk

Zadlžiť sa hypotékou nie je vždy výhodné. Na bývaní vo vlastnom môžete aj prerobiť (Aktuality)

Investícia do vlastného bývania môže byť riziková. Ľudí môžu zmiasť súčasné nízke úrokové miery, ktoré však nebudú trvať naveky.

EURO 2016: Aktuálne správy, tabuľky, výsledky, štatistiky a online prenosy >>
Slováci si čoraz viac berú úvery na bývanie. Boom hypoték podporujú predovšetkým nízke úrokové miery. Ľudia považujú kúpu alebo rekonštrukcia bytu či domu za dobrú a bezpečnú investíciu. Preto sú ochotní zadlžiť sa aj na veľa rokov.

Takéto tempo nárastu však podľa odborníkov nie je dlhodobo udržateľné bez toho, aby nevznikla bublina na našom trhu s nehnuteľnosťami.

Aj preto analytici upozorňujú na obozretnosť a varujú pred tým, že investícia do bývania nie je bezriziková. Aj nehnuteľnosti totiž môžu stratiť na hodnote.

Úroky pôjdu hore
Analytik portálu FinancnaHitparada.sk Pavel Škriniar radí, aby ľudia pri úveroch mysleli ako podnikatelia. To znamená, že na pôžičku by sa mala kupovať vec, ktorá vydrží dlhšie ako jej splatnosť.

„Taktiež si netreba myslieť, že úrokové eldorádo tu bude naveky. Raz sa sadzby pohnú smerom nahor,“ hovorí. Preto by mali byť ľudia s hypotékami pripravení, že o nejaký čas sa im zvýšia úroky, a tým aj samotné splátky.

Ak sa súčasná sadzba úveru na 30 rokov vo výške 1,5 % zmení o tri roky na 3 %, tak sa mesačná splátka zvýši o približne 20 %. Ak by úrokové sadzby hypoték boli o tri roky na úrovni 5 %, tak mesačná splátka bude vyššia takmer o polovicu.

Ceny môžu aj poklesnúť
Ekonóm inštitútu INESS Juraj Karpiš upozorňuje na zvyčajné zmýšľanie Slovákov, ktorí predpokladajú, že ceny nehnuteľností nikdy neklesajú. Opak je však pravdou a aj domy a byty môžu stratiť na hodnote.

„Nik nevie, čo sa s nimi bude diať na rýchlo starnúcom Slovensku. Najsilnejšie demografické ročníky sa blížia ku štyridsiatke. Ony majú svoju nákupnú horúčku vlastného bývania za sebou, preto uvidíme, kto nahradí ich dopyt,“ vysvetľuje Karpiš.

Posadnutosť Slovákov túžbou vlastniť nehnuteľnosť nie je vždy racionálna. „Na Slovensku chce bývať každý vo vlastnom, a to bez ohľadu na to, či na to má,“ pokračuje. Slovensko je tak na treťom mieste v podiele súkromného bývania s 90 percentami. Pred nami sú už len Litva a Rumunsko.

Dlh obmedzuje slobodu
Pritom v susednom Rakúsku žije polovica obyvateľstva v prenájme. Karpiš tvrdí, že pokiaľ človek nechce bývať v jednom dome alebo byte viac ako päť rokov, mal by zvážiť možnosť prenájmu.

Okrem toho poukazuje aj na slobodu v rozhodovaní, ktorú ľudia s dlhodobým úverom na bývanie čiastočne strácajú. Dlžníci sú totiž menej ochotní risknúť to s podnikaním alebo vyjednávaním lepšej práce mimo svojho bydliska.

„Navyše aj šéfovia majú radi zamestnancov s hypotékami, lebo majú nízku mobilitu. Pravidelné splátky zvyšujú jeho koncentráciu v práci a znižujú ochotu ísť do konfliktu s nadriadeným či tvrdo vyjednávať,“ dodáva Karpiš.

Celkovo slovenské banky poskytli úvery na bývanie doteraz za vyše 19,8 miliardy eur. Oproti roku 2014 je to o dve miliardy eur viac.

Martin Odkladal,
Aktuality.sk, 10.6.2016

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards