Zmena, to sú v prvom rade reformy (HN)

 Juraj Karpiš komentoval 4.2.2016 nadchádzajúce voľby na Slovensku pre Hospodárske noviny. 

Zmena, to sú v prvom rade reformy (HN)

Tieto voľby by mali vraj niečo zmeniť. Čo by to malo byť? Politici asi veľmi nie. Okrem dvoch nováčikov (ktorých šance na prerazenie do parlamentu sú skôr nižšie) sú to všetko známe tváre.

Potom to musí byť o nových politikách. Takých, kde sa nehádže všetko na plecia občanov a podnikateľov. Ktoré nie sú o bujnení byrokracie, slepom nasledovaní technokratických vízií bez spätnej väzby, plytvania verejnými zdrojmi na všetky strany. Takých, ktoré uznávajú omylnosť politikov a nechávajú namiesto toho priestor občanom, aby rozhodovali o svojom konaní a niesli za to zodpovednosť. O reformách zdravotníctva, sociálneho systému, poľnohospodárstva, na ktoré už predvčerom bolo neskoro.

Prvé nahliadnutie do volebných programov vyvolá istú nádej, že aspoň ten scenár na zmenu by mohol byť poruke. Popri smeráckom "šetrení papierom" ponúka stredopravo liberálnokonzervatívna opozícia pestré menu znižovania daní, kosenia byrokracie a zlepšovania vymožiteľnosti práva. Zjavujú sa dokonca revolučné myšlienky na reformu spôsobu implementácie nových regulácií či vytváranie rôznych ekonomických zón.

Nadšenie trochu opadne, keď si všimnete, že už pomenej strán tieto zmeny vie zafinancovať. Každé zníženie daňových sadzieb sa nedá uhrať na Lafferovu krivku (teda, že nižšie sadzby budú kompenzované vyšším výberom daní). Treba priznať, komu čo škrtneme. Chápem, voľby sú najmä o emóciách a predvolebná kampaň je komplikovaná hra marketingu na psychiku voličov. Mlčanie sú preferencie, ako vravievali naše staré mamy. Ale celý politický plán sa nedá postaviť na metóde trójskeho koňa. Niekedy treba ísť s názorom von. Preto zamrzí, keď väčšina predstaviteľov "zmeny" v novinárskej ankete nevie odmietnuť vlaky zadarmo alebo keď "chcel by byť" premiér zahlási, že popri vývoze vody je trestuhodné vyvážať aj drevo, lebo Poliaci z neho robia nábytok.

V takých momentoch človek zapochybuje, či je naozaj nejaká šanca na zmenu. Tá však existuje vždy. Voľby môžu premiešať názory v parlamente, pootvoriť dvere novým nápadom. V súčasnosti začína kypieť hrniec pri otázke parazitujúcich gastrofiriem. Môže to byť po voľbách taká občiansko-politická rozcvička. Veľká časť volebných programov totiž obsahuje zdobrovoľnenie poskytovania gastráčov. Budeme pozorne sledovať, ako sa budú sľuby plniť po 5. marci. Práve pozornosť voličov po voľbách a aktívne vyjadrovanie nespokojnosti môžu byť pre reálnu zmenu dôležité.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards