Zem štatistickej mágie (HN)

 Tomás Puchlý z Hospodárskych novín komentoval  27.10.2016 metodicko-štatistické postupy znižovania nezamestnanosti na Slovensku s použitím štúdie od INESS

Zem štatistickej mágie (HN)

 V ministrovi Richterovi opäť skrsla bojovná iskra. A jeho spravodlivý hnev opäť dopadne na ťažko skúšaných dohodárov. Plán je priamočiary: zrušiť výnimku, že dohodári s príjmom (alebo skôr vreckovým) do 148 eur môžu byť evidovaní na úradoch práce. Načo to bude dobré? Ako logická odpoveď sa núka ďalšia mágia v štatistikách nezamestnanosti, o ktoré už teraz nie je núdza:

(1) Metodický zázrak. Od roku 2012 ústredie práce medzi disponibilných uchádzačov o zamestnanie - teda tých, ktorí sú schopní okamžite nastúpiť do práce - prestalo počítať uchádzačov na školení, absolventskej praxi či maródke. Dokopy ide dnes o 38-tisíc ľudí. Ak tieto čierne duše zoberieme do úvahy, evidovaná nezamestnanosť z 9,42 percenta poskočí na 10,83. Vláda sa, prirodzene, chváli "očisteným" údajom.
(2) Aktivačné práce sú sociálna politika. Ľudia vykonávajúci menšie práce pre obce a župy majú totiž podľa IFP len mizivú šancu nájsť si po skončení takejto podpory riadnu prácu. Z tohto hľadiska sa javí nelogicky, že v číslach Štatistického úradu od roku 2011 nefigurujú ako nezamestnaní. Ak ich započítame späť, celková nezamestnanosť poskočí z aktuálnych 9,6 až na zhruba 12 percent.
(3) Štát zamestnáva vo veľkom. Ako trefne poukázal INESS, až 67 percent pracovných miest, ktoré vznikli medzi rokmi 2012 a 2015, bolo vo verejnom sektore. Iste, pracovné miesta sú veľmi dôležité. Ale nie čisto z povahy ich existencie, ale preto, že vytvárajú hodnoty. Zamestnávať nové pluky úradníkov v našej už aj tak prebyrokratizovanej verejnej správe sa však ako pridaná hodnota veľmi nejaví.

Môže nás upokojiť aspoň vedomie, že ekonomické oživenie je dostatočne silné, aby počet nezamestnaných naďalej klesal. Aj bez štatistickej mágie.

Tomáš Puchlý
HN, 27.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards