Zamestnávanie mladých vyjde štát draho (HN)

 Róbert Chovanculiak sa vyjadril k spôsobu podpory  zaradovania nezamestnaných späť do pracovného procesu pre HN 26.10.2016

Zamestnávanie mladých vyjde štát draho (HN)

 Nezamestnanosť mladých ľudí na Slovensku výrazne klesá. Kým pred dvomi rokmi bolo na úradoch práce približne 120-tisíc nezamestnaných do 29 rokov, dnes je ich o 40-tisíc menej. Pomohli tomu aj projekty na zamestnávanie mladých. Analýza Inštitútu finančnej politiky však tvrdí, že štát to vyšlo až príliš draho a peniaze mohli byť využité efektívnejšie.

Vysoké náklady pre mladých
Vytvorenie jedného nového pracovného miesta pre Slováka do 29 rokov stálo podľa analýzy viac ako štyritisíc eur. Hoci sa títo ľudia v praxi uplatňujú, podľa Slavomíra Hidasa z Inštitútu finančnej politiky sú takéto výdavky až príliš vysoké.
Poukazuje i na to, že vysokú úspešnosť dosahuje aj absolventská prax. Tu investoval štát do jedného Slováka menej, približne 480 eur. To, že štát musel dotovať mladých, je podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej spôsobené zlým školským systémom. "Chýbalo prepojenie práce so vzdelávacím systémom. Investície, ktoré štát teraz investuje do nástrojov na zníženie nezamestnanosti mladých, preto môže v budúcnosti investovať do lepšej spolupráce školstva s prácou," dodala.

Analytik Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník by s takýmito budúcimi investíciami súhlasil, napriek tomu dodáva, že štát by mohol momentálne vynakladať peniaze omnoho efektívnejšie. "Navrhovali sme, aby boli dotácie rozdeľované podľa úrovne vzdelania."
povedal Páleník.

Aktivačná práca nemotivuje
Analýza inštitútu tiež ukázala, že zo všetkých nástrojov na vyššiu zamestnanosť výrazne zaostávajú aktivačné práce pre obce. Súhlasí aj analytik INESS Róbert Chovanculiak, ktorý okrem toho dodáva, že súčasné nastavenie aktivačných prác nemá nič spoločné so zvyšovaním kvalifikácie ani získavaním pracovných návykov. "Politika zamestnanosti u nás je klasickou ukážkou, keď verejný sektor roky používa verejné zdroje na opatrenia bez toho, aby vedel, ako sú úspešné a či neexistujú iné alternatívy," dodal Chovanculiak.

Nikola Richterová
HN, 26.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards