Fico zabral Gabčíkovo, aby ho opravil. Ani po mesiacoch s tým ani nezačal (Sme)

 Martin Vlachynský komentoval prebratie elektrárne pre denník Sme dňa 25.10.2016

Fico zabral Gabčíkovo, aby ho opravil. Ani po mesiacoch s tým ani nezačal (Sme)

 Generálna oprava Vodnej elektrárne Gabčíkovo by mala stáť do sto miliónov eur, hovorilo sa v minulosti.

BRATISLAVA. Bol začiatok marca 2015, rok pred parlamentnými voľbami. Premiér Robert Fico (Smer) oznámil, že sa Slovensku podarilo získať späť Vodnú elektráreň Gabčíkovo, na ktorej taliansky Enel ako 66-percentný vlastník Slovenských elektrární zarábal ročne až do 40 miliónov eur.

Jedným z troch dôvodov, ktorými Fico argumentoval, prečo bolo potrebné náhle prebratie elektrárne od Enelu, bolo, že Slovenské elektrárne pod vedením talianskeho manažmentu nepripravili žiadne plány rekonštrukcie a generálnych opráv.
Je koniec októbra 2016, pol roka po parlamentných voľbách a už rok a pol patrí štátu, premiér ju dal pod správu Vodohospodárskej výstavby. A vodná elektráreň na generálnu rekonštrukciu stále čaká.
Vodohospodárska výstavba mala do konca vlaňajšieho apríla zverejniť súťažné podklady, na prelome augusta a septembra 2015 vysúťažiť firmu, ktorá elektráreň opraví. Pričom s opravou mala začať ešte v roku 2015. Jediné, čo vtedajší šéf Vodohospodárskej výstavby Ladislav Lazár spravil, bolo, že oznámil zámer vypísať tender na opravu turbogenerátorov gabčíkovskej elektrárne. Samotnú súťaž však už neodštartoval.

Vyzerá to pritom tak, že v dohľadnom čase sa Gabčíkovo opravovať ani nezačne. Štátny podnik dnes ešte len vypracováva akčný plán a definitívne technické riešenie generálnej opravy vodnej elektrárne.

Okrem toho, že Vodohospodárstva výstavba, pod ktorú vodná elektráreň patrí, nevie povedať, kedy sa s rekonštrukciou začne, nemá ujasnené ani to, koľko bude oprava stáť. V minulosti sa hovorilo o sume sto miliónov eur.

Jeden z dôvodov
Premiér Robert Fico, ktorý osobne išiel do Gabčíkova, aby vodnú elektráreň zobral z rúk súkromníka. Dnes od opravy dáva ruky preč.

Úrad vlády denník SME odkázal na ministerstvo životného prostredia, ktoré však tiež hovorí, že s tým nemá nič spoločné.
„Vodné dielo Gabčíkovo má vo svojej správe štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ktorá zabezpečuje aj jeho prevádzku, preto sa s týmito otázkami, prosím, obráťte, priamo na Vodohospodársku výstavbu,“ povedala hovorkyňa rezortu Petra Stano Maťašovská.

Aktuálne dokončuje definitívne technické parametre generálnych opráv turbín Vodnej elektrárne Gabčíkovo projektový tím Vodohospodárskej výstavby, ktorý tiež dopracováva akčný plán s časovým harmonogramom, vraví Daniela Horanská z Vodohospodárskej výstavby. Nie je preto podľa nej možné momentálne špecifikovať rozsah prác, ani presný termín ich začiatku.

„Ak tam štát našiel akútne technické problémy, je trochu zvláštne, že generálna oprava rok a pol stojí a dodnes štát nezverejnil podmienky súťaže a ani nespustil verejné obstarávanie,“ povedala Peter Marčan z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť.

Vodná elektráreň Gabčíkovo sa dostala do správy štátu vlani v marci. Krajský súd Bratislava vtedy rozhodol, že zmluva ešte z roku 2006, ktorou štát prenajal Vodné dielo Gabčíkovo Slovenským elektrárňam, je neplatná.
Zmluvu o prevádzke Gabčíkova podľa súdu uzavrel štát nezákonne. Na prevádzkovateľa gabčíkovskej elektrárne mal vypísať súťaž. To však neurobil.

„Podnik v tom čase postupoval v súlade s uzneseniami vlády Mikuláša Dzurindu,“ povedal Hospodárskym novinám vlani v marci bývalý šéf Vodohospodárskej výstavby Ladislav Gáll.

Súdne spory
Odkedy štát zobral gabčíkovskú elektráreň Slovenským elektrárňam, vedú Slovenské elektrárne so štátom spor. Vo veci platnosti zmluvy o prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo sa Slovenské elektrárne obrátili na Ústavný súd.
Okrem toho je celý spor na medzinárodnej arbitráži vo Viedni. V roku 2006 totiž štát s elektrárňami uzavrel zmluvu na prevádzku gabčíkovskej elektrárne na 30 rokov - do roku 2036.

"Z ekonomického aj manažérskeho hľadiska je rozumnejšie, aby elektráreň spravovala súkromná spoločnosť," myslí si analytik INESS Martin Vlachynský. Má totiž podľa neho väčšie možnosť na trhu s elektrinou.
Slovenské elektrárne, ktorých spolumajiteľom je okrem Enelu a štátu už aj Energetický a průmyslový holding, chcú od štátu 588 miliónov eur. Na druhej strane si štát od elektrární pýta necelú pol miliardu eur za neoprávnené plnenie.
Slovenské elektrárne totiž do marca minulého roka dostávali 35 percent tržieb z predaja elektriny z Gabčíkova. Zvyšok dostávala Vodohospodárska výstavba.

„Predpokladáme, že pojednávanie vo veci bude začiatkom budúceho roka, v súčasnosti pripravujú strany vyjadrenia k tvrdeniam druhej strany,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Stano.
Až do skončenia sporu sa s k nemu nebudeme vyjadrovať, reagovala hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Burdová.

Marek Poracký
Sme, 25.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards