Minimálna mzda stúpne skokovo (HN)

 Hospodárske noviny publikovali dňa 13.10.2016 článok o skokovom raste minimálnej mzdy s názorom Róberta Chovanculiaka. 

Minimálna mzda stúpne skokovo (HN)

 Zhruba 63-tisíc slovenských zamestnancov bude mať od nového roka vyšší plat. Práve toľko ľudí zarába u nás minimálnu mzdu, ktorá má stúpnuť zo 405 na 435 eur. Pre firmy to bude znamenať vyššie mesačné náklady o 47 eur na jedného zamestnanca.

Vláda Roberta Fica, ktorá včera schválila zvýšenie minimálnej mzdy, sa však zďaleka nechce zastaviť pri 435-eurových najnižších platoch. Vládny Smer totiž počíta s tým, že do roku 2020 porastú mzdy až na 500 eur. Premiér Robert Fico pritom argumentuje, že si to môžeme dovoliť, keďže ekonomika rastie a firmy prosperujú.
Analytik inštitútu INESS Róbert Chovanculiak predpokladá, že na Slovensku sú podniky, ktorých minimálna mzda zabolí viac než iné, a môžu preto prepúšťať ľudí. Ministerstvo práce však žiadne katastrofické scenáre nepripúšťa. Podľa štúdie tajomníka rezortu práce Branislava Ondruša sa firmy so zmenami vyrovnávajú skôr prispôsobením iných nákladov. Potvrdzuje to aj Inštitút finančnej politiky. Ten zistil, že po januárovom zvyšovaní minimálnej mzdy bolo riziko straty práce zamestnancov s minimálnym príjmom iba o jedno percento vyššie ako u ostatných pracovníkov.

Sektorová minimálna mzda
Zástupcovia zamestnávateľov považujú rast minimálnej mzdy za umelý zásah do fungovania firiem. Radovan Maxina z Asociácie zamestnávateľských zväzov tvrdí, že ak bude takýto systém fungovať na Slovensku aj naďalej, viacerých ľudí to môže odradiť od podnikania. Zamestnávateľom by preto vyhovovala zmena vo forme sektorovej minimálnej mzdy, o ktorej začala tripartita rokovať prvýkrát v lete. "Pri schválení takého mechanizmu by už minimálna mzda nebola stanovovaná pre všetkých rovnako. Viem si predstaviť, že v odvetviach, ako je napríklad textil, by mohla byť nižšia." Maxin tvrdí, že práve textilný priemysel utrpel kvôli výraznému zvyšovaniu minimálnej mzdy najviac a množstvo firiem na Slovensku sa úplne zničilo. Sektorová minimálna mzda je stále v hre a nevylučuje ju ani vláda. "Rezort pripúšťa diskusie o jej zavedení. Reálna aplikácia však nie je jednoduchá, ak nemá byť kontraproduktívna," informoval komunikačný odbor rezortu práce.

Rôzne vízie odborárov a zamestnávateľov
V téme zavedenia sektorovej minimálnej mzdy sú zdržanlivejší aj odborári. Podľa predsedu Odborového zväzu Kovo Emila Machynu by bolo v prvom rade potrebné spracovať kompletnú analýzu, ktorá by prezradila, čo všetko by novinka mohla priniesť. Machyna však priznáva, že zavedenie sektorovej mzdy by mohlo odborárom vyhovovať, lebo by zabezpečovala vyššiu minimálnu mzdu v strojníctve či ďalších odvetviach, kde by mohli byť minimálne platy výrazne vyššie, ako je súčasná minimálka. Súhlasí s ním aj viceprezident Konfederácie odborových zväzov Slavomír Manga. Kým hlavná motivácia zamestnávateľov je stanovenie nižšej mzdy pre niektoré odvetvia ako dnes, odborári chcú presný opak. "V tomto prípade podporujem myšlienku zachovania celkovej minimálnej mzdy a pre niektoré špecifické odvetvia s kvalifikovanou pracovnou silou ju zvýšiť," dodal Manga.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 13.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards