Manažéri sa poskladajú na materské (HN)

 Róbert Chovanculiak kritizoval zvyšovanie odvodovej záťaže nadpriemerne zarábajúcich zamestnancov pre Hospodárske noviny dňa 11.10.2016

Manažéri sa poskladajú na materské (HN)

 Odvody v novom roku budú bolieť vrcholových manažérov omnoho viac. Zvyšuje sa im totiž strop na výpočet sociálneho poistenia. A to z terajších 4 290 eur na 6 121 eur. Táto zmena sa týka iba hŕstky nadpriemerne zarábajúcich Slovákov. Podľa Sociálnej poisťovne je to približne 14 700 zamestnancov a 478 živnostníkov.

Viac do Sociálnej poisťovne
Návrh, o ktorom sa momentálne diskutuje v parlamente, predložil poslanec strany Smer-SD a zároveň šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny. Vďaka nemu zinkasuje Sociálna poisťovňa na odvodoch od ľudí s vysokými príjmami až o 70 miliónov viac ako doteraz. Z toho 20 miliónov pôjde na vyššie péenky a materské pre lepšie zarábajúcich Slovákov. Zvyšných 50 miliónov bude mať poisťovňa k dobru. "Čiastočne prispeje k lepšiemu bilančnému hospodáreniu v jednotlivých fondoch a tým k nižšej potrebe transferu zo štátneho rozpočtu pre Sociálnu poisťovňu," skonštatoval Vážny.
Vyššie péenky a materské, ktoré by mala Sociálna poisťovňa vyplácať od budúceho roka, sa však dotknú iba ľudí s vysokými príjmami. Stúpa totiž strop, z ktorého sa dávky vypočítavajú. Napríklad materská v mesiaci s 31 dňami sa zvýši z doterajšieho maxima 918 eur až na 1 260 eur. S tým majú problém odborári, ktorí by chceli, aby sa dávky zdvihli aj slabšie zarábajúcim. "Priali by sme si, aby avizované zmeny priniesli výhody čo najväčšiemu počtu ľudí," povedal predseda odborového zväzu KOVO Emil Machyna.

Prepracovanejšie zmeny očakával aj analytik Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník. Podľa neho mohli kompetentní zmeniť rovno aj možnosti poberania materskej. Ženy by si mohli napríklad vybrať, či chcú poberať materskú vo vyššej sume na kratší čas alebo naopak. Momentálne sa navyše diskutuje aj o zvýšení stropu maximálnej dávky v nezamestnanosti, čo je podľa Páleníka nezmysel. Tvrdí, že súčasné dávky nie sú nastavené tak, aby motivovali ľudí k čo najrýchlejšiemu hľadaniu novej práce.

Na zmeny doplatia aj firmy
Podľa zástupcov firiem nebudú mať vyššie odvody pre vrcholových manažérov na ich biznis výrazný vplyv. Vysoké odvody pre ľudí s extra platmi sú bežné aj v zahraničí, hovorí riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský. Analytik INESS Róbert Chovanculiak však pripomína, že kým krajiny ako Veľká Británia, Francúzsko či severské štáty v poslednom roku odvodové zaťaženie znižujú, Slovensko robí opäť presný opak.

Nikola Richterová
Hospodárke noviny, 11.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards