Odvody stúpnu aj živnostníkom (HN - print)

Radovan Ďurana sa vyjadril 10.10.2016 k zvyšovaniu odvodov vysokopríjmových živnostníkov pre Hospodárske noviny.

Odvody stúpnu aj živnostníkom (HN - print)

 Šéfovia firiem aj živnostníci s vysokými príjmami. Obe skupiny budú od budúceho roka platiť na odvodoch viac než tento rok. Môže za to zmena v odvodových stropoch, ktorú chystá ministerstvo zdravotníctva aj Sociálna poisťovňa.

Živnostníci s vysokými príjmami
Znamená to, že ľudia s príjmom nad 4 290 eur mesačne si priplatia. Ministerstvo zdravotníctva odhaduje, že dokopy sa zvýšenie odvodov dotkne na Slovensku zhruba 15-tisíc ľudí. Koľkí z nich budú živnostníci a koľkí zamestnanci, nie je známe. Drobných podnikateľov, ktorí majú príjem nad 4 200 eur však zrejme na Slovensku nie je veľa. "Keď niekto pracuje ako živnostník, robí väčšinou remeselnú prácu alebo v oblastiach, ktoré nie sú vysokopríjmové. Živnostník, ktorý má vyššie príjmy a zamestnancov, väčšinou už prejde na eseročku," povedal prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik.

Prechod na eseročky
Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana predpokladá, že vyššie odvody prinútia vysokopríjmových živnostníkov prejsť na spoločnosť s ručením obmedzeným. Vďaka tomu môžu ušetriť aj stovky eur mesačne. "Ak by prešli na eseročku, neboli by povinní platiť Sociálnej poisťovni žiadne odvody. Táto úspora môže od januára predstavovať až 580 eur mesačne," vypočítala Alica Orda Oravcová zo Slovenskej komory daňových poradcov.
Presun živnostníkov do spoločností s ručením obmedzeným sa pritom na Slovensku deje už roky. Ukazuje to aj vývoj jednoosobových eseročiek. Podľa Inštitútu finančnej politiky tvorili v roku 2006 eseročky iba s jednou osobou zhruba pätinu všetkých spoločností s ručením obmedzeným. V roku 2014 to už bolo viac ako 35 percent.
Podľa daňového špecialistu V4 Group Tomáša Janouška v súčasnosti registrujú trend, že ľudia si volia eseročku aj namiesto štandardného zamestnaneckého pomeru. "Avšak tento prechod naráža na pomerne komplikovanú zákonnú prekážku, a to je definícia závislej práce. Ak je totiž naplnená, je fakturácia prostredníctvom eseročky v rozpore so zákonom," upozornil.

Kam pôjdu peniaze
Šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny chce časť peňazí, ktoré poisťovňa vyzbiera zdvihnutím stropu na sociálnych odvodoch, použiť na zvyšovanie materskej aj péeniek. Ministerstvo zdravotníctva zasa ruší strop pri zdravotných odvodoch preto, že chce ročne získať 50 až 70 miliónov eur na opravu nemocníc. Pritom väčšinu z tejto sumy plánuje do rozpočtu dostať práve zrušením odvodových stropov. "Tieto peniaze skončia v slovenských nemocniciach tak, aby pacienti pocítili jednoznačný posun k lepšiemu," skonštatoval minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
Podľa Ďuranu však na to vláda nepotrebuje rušiť odvodový strop. "Je to nezmysel. Nesúvisí to spolu. Na to, aby sme opravili nemocnice, máme v systéme peňazí dosť. Je to príklad toho, že táto vláda nechce robiť úpravy vo výdavkoch, ale volí tú najjednoduchšiu cestu - zvyšovanie daňového zaťaženia," povedal.

Koľko zaplatí na odvodoch zamestnanec zarábajúci 4 400 eur mesačne
Mesačné sociálne odvody dnes: 403,26
Mesačné sociálne odvody v budúcom roku: 1 108,80
Zdravotné odvody dnes: 171,6
Zdravotné odvody v budúcom roku: 176
Spolu zaplatí zamestnanec na odvodoch za rok viac o 176,88 eura
Koľko zaplatí na odvodoch firma zamestnávajúca človeka s platom 4 400 eur
Mesačné sociálne odvody dnes: 1 081,95
Mesačné sociálne odvody v budúcom roku: 413,60
Zdravotné odvody dnes: 429
Zdravotné odvody v budúcom roku: 440

Spolu zaplatí zamestnanec na odvodoch za rok viac o 454,20 eura

prepočty daňového poradcu Martina Tužinského a HN

Hospodárske noviny, 10.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards