Nemci na rozdiel od nás znížia dane (TV JOJ)

 Róbert Chovanculiak komentoval znižovanie daní v Nemecku v vzťahu k zvyšovaniu daní na Slovensku pre TV JOJ 10.10.2016

Nemci na rozdiel od nás znížia dane (TV JOJ)

 

Lucia Barmošová, moderátorka:
"Nemecko plánuje znižovať dane. Reaguje tak na kritiku, že plazivé zvyšovanie daní pri dobrom ekonomickom raste škodí ekonomike. Hospodárstvo síce napreduje, aj to slovenské, dokonca vraj lepšie ako nemecké. No znižovanie daní sa u nás nechystá."
Peter Kažimír, minister financií SR (Smer-SD):
"Poznáte to. Sprevádzajú návrh rozpočtu novely zákona o dani z príjmu, zákona o dani z pridanej hodnoty, daňový poriadok. Je toho proste mnoho."
Richard Juriš, redaktor:
"Slovenskej ekonomike sa darí a opozícia tvrdí, že v takom čase by mohla dať vláda ľuďom väčší priestor pre nádych."
Miroslav Beblavý, poslanec NR SR (nezaradený):
"Zvyšuje výrazne dane, zdaňuje mnoho nových vecí."
Eugen Jurzyca, poslanec NR SR (SaS):
"Si berie z ekonomiky. Na budúci rok to bude o stoštrnásť miliónov viac a tie ďalšie roky ešte viac."
Richard Juriš:
"Podobný názor ako opozícia majú aj ekonómovia."
Robert Chovanculiak, analytik INESS:
"Vláda sa vydala takou cestou, že zvyšuje skôr dane, ktoré priamo ľudia nevidia vo svojich peňaženkách, ale de facto v konečnom dôsledku ich budú musieť neskôr zaplatiť."

Juraj Valachy, analytik Tatra banky:
"By som osobne skôr hľadal problém na výdavkovej strane ako na príjmovej, pretože Slovensku sa naozaj darí."
Richard Juriš:
"Darí sa aj Nemecku, aj keď nie až tak ako nám. Napriek tomu ide krajina opačným smerom. A podľa denníka Handelsblatt sa chystá znížiť dane až o šesť miliárd eur. Opatrenie má podporiť domáci dopyt. Zároveň má tak Wolfgang Schäuble reagovať na kritiku, že nemecká proexportná ekonomika prispieva vysokými daňami k nerovnováhe v neprospech Európy. Analytik len dodáva, že podobná kúra ako v Nemecku by sa šikla aj na Slovensku."
Robert Chovanculiak:
"Ak si dáme toto zvyšovanie a znižovanie do pomeru k celkovým výdavkom verejného sektora, tak vlastne mierou, ktorou idú Nemci znižovať dane, tak rovnakou mierou bude slovenská vláda zvyšovať dane na Slovensku."

Richard Juriš:
"Slováci a slovenské firmy sa priveľmi na daňové úľavy v nemeckom duchu tešiť nemôžu. Odkaz Smeru je jasný. Stručne a výstižne to zhrnul aj premiér na poslednej makroprognóze v septemberi."
Robert Fico, predseda vlády SR (Smer-SD):
"Peniaze treba brať tam, kde sú a nie tam, kde nie sú. Lebo tam, kde nič nie je, tam ani čert neberie."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards