Odvody stúpnu aj živnostníkom (HN)

 Radovan Ďurana sa vyjadril 10.10.2016 k zvyšovaniu odvodov vysokopríjmových živnostníkov pre Hospodárske noviny. 

Odvody stúpnu aj živnostníkom (HN)

 Šéfovia firiem aj živnostníci s vysokými príjmami. Obe skupiny budú od budúceho roka platiť na odvodoch viac než tento rok. Môže za to zmena v odvodových stropoch, ktorú chystá ministerstvo zdravotníctva aj Sociálna poisťovňa.

Živnostníci s vysokými príjmami
Znamená to, že ľudia s príjmom nad 4 290 eur mesačne si priplatia. Ministerstvo zdravotníctva odhaduje, že dokopy sa zvýšenie odvodov dotkne na Slovensku zhruba 15-tisíc ľudí. Koľkí z nich budú živnostníci a koľkí zamestnanci, nie je známe. Drobných podnikateľov, ktorí majú príjem nad 4 200 eur však zrejme na Slovensku nie je veľa. „Keď niekto pracuje ako živnostník, robí väčšinou remeselnú prácu alebo v oblastiach, ktoré nie sú vysokopríjmové. Živnostník, ktorý má vyššie príjmy a zamestnancov, väčšinou už prejde na eseročku,“ povedal prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik.

Prechod na eseročky
Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana predpokladá, že vyššie odvody prinútia vysokopríjmových živnostníkov prejsť na spoločnosť s ručením obmedzeným. Vďaka tomu môžu ušetriť aj stovky eur mesačne. „Ak by prešli na eseročku, neboli by povinní platiť Sociálnej poisťovni žiadne odvody. Táto úspora môže od januára predstavovať až 580 eur mesačne,“ vypočítala Alica Orda


Veronika Šoltinská, Stanislava Luppová
Hospodárske noviny, 10.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards