Vládny plán na dostupnejší druhý pilier sa odkladá (HN)

 Radovan Ďurana sa vyjadril pre Hospodárske noviny k problematike druhého pilieru dňa 6.10.2016

Vládny plán na dostupnejší druhý pilier sa odkladá (HN)

 Napriek tomu, že ministerstvo práce sľubovalo, že od nového roka bude mať na jednorazový výber úspor z druhého piliera nárok trojnásobne viac dôchodcov, podľa informácií HN sa tak nestane. Návrh totiž neprešiel pripomienkovým konaním. Odborníci sa čudujú, poukazujú na to, že toto zvýhodnenie je súčasťou vládneho programu.

Návrh známy od leta
Na programový výber, teda jednorazovú možnosť výberu úspor z druhého piliera, majú dnes nárok dôchodcovia, ktorých celoživotný priemerný zárobok bol minimálne 1,25-násobok priemernej mzdy. Túto podmienku spĺňa podľa ministerstva práce iba 15 percent penzistov. Tí zvyšní sa môžu k svojim peniazom dostať prostredníctvom doživotného dôchodku - anuít. Ponuka poisťovní je však pre dôchodcov neatraktívna. Z celkového počtu 1 500 penzistov, ktorí požiadali o dôchodok z druhého piliera, využíva anuitu iba 450 z nich, približne 70 využilo programový výber a ostatní vyčkávajú. Tajomník ministerstva práce Ivan Švejna preto v lete predstavil konkrétny návrh na zmenu. "Na programový výber bude mať nárok každý dôchodca s doživotným dôchodkom vyšším, ako je priemerný starobný dôchodok, na ktorý vznikol nárok po 31. decembri 2003. V súčasnosti je to 428 eur." Švejna vtedy hovoril, že peniaze naraz si bude môcť od nového roka vybrať až trojnásobok penzistov.

Náhla zmena
Podľa informácií HN však Švejnov návrh už dnes nie je aktuálny. "Keďže v rámci pripomienkového konania boli uplatnené zásadné pripomienky, návrh zákona sa nemohol posunúť do ďalšieho štádia a ministerstvo aktuálne vedie rozporové konania," informoval komunikačný odbor rezortu. Pripomienky k návrhu malo napríklad ministerstvo financií, Národná banka Slovenska aj Konfederácia odborových zväzov.

"Aj druhý pilier musí rešpektovať zásadu, že príspevky na starobné dôchodky majú zabezpečovať celé obdobie postproduktívneho života poistenca. Ani štát by nemal mať záujem vyplácať z dôchodkových peňazí jednorazové sumy pri odchode do dôchodku a potom týchto dôchodcov zabezpečovať zo štátneho rozpočtu formou štátnych dávok," povedala hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Némethová. Podľa tlačového odboru rezortu práce sa tak musí vypracovať nový návrh, ktorý by mohol byť predložený vláde ešte tento rok v decembri. Ako bude návrh vyzerať, zatiaľ nie je známe, ministerstvo však priznalo, že kvôli problémom sa nepodarí dodržať sľúbenú platnosť od nového roka. K návrhu Ivana Švejnu mal pripomienky aj Stanislav Žofčák z Asociácie dôchodkových správcovských spoločností. Súhlasí s tým, že ak by sporitelia vybrali peniaze naraz, mohli by ich rozhádzať.

Odborníci podporujú jednorazový výber
Aktuálne problémy sa nepozdávajú analytikovi INESS Radovanovi Ďuranovi. Podľa neho neexistuje dôvod, prečo by dôchodca nemohol so svojimi vlastnými úsporami v druhom pilieri narábať podľa svojho vlastného uváženia. "Súčasné nastavenie programového výberu núti väčšinu sporiteľov čerpať úspory len prostredníctvom anuít, ktoré nie sú výhodné," vysvetlil. Návrh, podľa ktorého sa malo k programovému výberu dostať až trikrát viac dôchodcov, by preto uvítal. Analytik Ján Šebo z Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela však tvrdí, že zostrojenie návrhu, ktorý by prešiel všetkými stranami, je náročné, a to najmä preto, že ho schvaľujú politici, a nie ekonómovia.
Čo reálne čaká slovenských dôchodcov od budúceho roka?

Predlžovanie veku odchodu do dôchodku
Ministerstvo práce ohlásilo, že od nového roka vznikne Slovákom nárok na odchod do dôchodku o 76 dní neskôr ako doteraz. Podľa tlačového odboru rezortu prichádza zmena pre nepriaznivý demografický vývoj, a to aj napriek tomu, že v posledných rokoch pôrodnosť mierne stúpla. Doposiaľ bol odchod do penzie stanovený na presný vek 62 rokov. Podľa výkonného riaditeľa Finančného kompasu Maroša Ovčarika je takýto posun nevyhnutný. "Slovensko sa postupne stáva jednou z najstarších krajín v rámci Európy a v mnohých európskych krajinách je už dnes vek odchodu vyšší ako u nás."
Slovenskí dôchodcovia si od januára polepšia

Penzie starobným dôchodcom narastú o pevnú sumu 8,20 eura. Celkovo ide o dvojpercentné zvýšenie, ktoré bolo vypočítané z priemernej penzie. Podľa analytika inštitútu INESS Radovana Ďuranu je však toto zvyšovanie dôkazom, že vláda nemyslí na udržateľnosť dôchodkového systému a prvoradé sú najmä politické ciele. Podľa Jána Šeba z Univerzity Mateja Bela by bol riešením valorizácie dôchodkov systém, ktorý je odpojený od vôle politikov. "A zvyšoval by dôchodky na základe toho, na čo ešte máme a na čo už nie," dodal.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 6.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards