Na horšie časy Kažimír opäť nemyslí (Korzár)

 Radovan Ďurana sa 5.10.2016 vyjadril pre Korzár k veľmi rozšafnej výdavkovej politike nového rozpočtu. 

Na horšie časy Kažimír opäť nemyslí (Korzár)

 DEFICIT VEREJNÝCH FINANCIÍ BY MOHOL BYŤ OVEĽA NIŽŠÍ Ekonómovia sú aj tento rok kritickí. Rozpočet, ktorý predložil minister financií, mohol byť odvážnejší.

BRATISLAVA.

Premeškaná príležitosť. Tak opäť hodnotia odborníci štátny rozpočet na budúci rok. Deficit na budúci rok by mal byť vo výške 1,29 percenta. No ak by vláda skutočne chcela, mohol by byť schodok oveľa nižší, dokonca nulový.

Že to je reálne a že situácia na znižovanie deficitu je v súčasnosti ideálna, nám ukazujú mnohé čísla, ktorými sa vláda v poslednom období chváli - rast ekonomiky je viac ako trojpercentný a príjmy z daní a odvodov presahujú o stovky miliónov eur pôvodné očakávania.

Prebytok v roku 2019? "Súčasné príjmy a ekonomický rast by jej dovolili plánovať oveľa nižší deficit, ako plánuje dnes, dokonca nulový. Lenže to vláda robiť nechce," hovorí analytik INESS Radovan Ďurana. Pochybnosti vyvoláva aj plán dosiahnuť v roku 2019 takzvaný prebytkový rozpočet, to znamená, že príjmy štátu by boli vyššie ako jeho výdavky. Či sa to skutočne podarilo, budeme vedieť vyhodnotiť až v roku 2020, teda po parlamentných voľbách.

Prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž okrem toho poukazuje na externé faktory, pre ktoré sa to nemusí podariť. Napríklad, ak sa po tlaku vláda rozhodne zvyšovať platy učiteľov viac, ako je naplánované. Čím sa jej zvýšia výdavky. "Dosiahnuť prebytok nie je problém, je to skôr politické rozhodnutie," dodáva Baláž. Zatiaľ však výraznejšie zvyšovanie výdavkov na platy učiteľov na programe nie je. V rozpočte ministerstvo financií počíta len so sľúbeným šesťpercentným zvýšením. Tempo konsolidácie sa nepozdáva ani zamestnávateľským zväzom. Ako upozornil viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka, treba si uvedomiť, že prídu zlé časy. "Je to otázka niekoľkých rokov alebo mesiacov. Ak sa dostaneme do recesie, tak nebude priestor na stimulácie a práve v čase trojpercentných hospodárskych rastov je priestor na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu, aby sme si vytvorili priestor na obdobie, keď bude potreba stimulovať aký-taký hospodársky rast," povedal. Odvážnejšia by vláda mala byť podľa neho v návrhu aj preto, že po minulé roky sa jej nepodarilo naplniť to, čo si naplánovala. Na tento rok bol naplánovaný napríklad deficit verejných financií na úrovni 1,93 percenta. No zrejme dosiahne 1,97 percenta.

Pištoľníci v parlamente Návrh rozpočtu na rok 2017 ešte musí prejsť rokovaním vlády a v parlamente. Práve pri schvaľovaní rozpočtu na tento rok sa stalo niečo, za čo si poslanci Smeru vyslúžili od člena Rady pre rozpočtovú rozpovednosť Ľudovíta Ódora pomenovanie pištoľníci v parlamente. Štátny tajomník rezortu financií Radko Kuruc za pomoci poslanca Smeru Daniela Duchoňa prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu pretlačil do rozpočtu vymyslené čísla.

Na daniach mal štát podľa tohto návrhu vybrať o 250 miliónov eur viac, ako rátali oficiálne prognózy. Na základe vymyslených vyšších príjmov si mohla vláda naplánovať aj vyššie výdavky, nie vymyslené, ale reálne.

Michaela Kušnírová
Korzár, 5.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards