Malých podnikateľov zaťažujú papierovačky (Expres)

 Rádio Expres odvysielali dňa 3.10.2016 článok o Byrokratickom indexe z dielne INESS.

Malých podnikateľov zaťažujú papierovačky (Expres)

Výňatok:

Mariana Tökölyová, moderátorka:
"Malých podnikateľov zaťažujú papierovačky. V tomto roku strávia nad byrokraciou približne 140 hodín. Inštitút ekonomických a spoločenských analýz zverejnil Byrokratický index Slovenska. Podľa analytika Martina Vlachynského u nás chýba mechanizmus, ktorý by vyhľadával a likvidoval byrokraciu. Povedal to v relácii Braňo Závodský Naživo."
Martin Vlachynský, analytik INESS:
"Môžme napríklad sa baviť o tzv. princípe jedna von, jedna dnu, to znamená, keď nejaký poslanec, alebo vláda príde s návrhom nejakej novej regulácie, vždy by malo nájsť už existujúcu reguláciu a namiesto tejto ju zrušiť."
Mariana Tökölyová:
"Papierovačky mimo účtovníctva zaberú podnikateľovi takmer osemnásť pracovných dní a neustále pribúdajú nové."
Martin Vlachynský:
"Ak ste výrobná firma, tak skutočne tých hlásení, ktoré musíte podávať o tom, koľko akých obalov ste mali, batérií, rôznych farbív a podobne, je skutočne obrovské množstvo, všetko treba vážiť, všetko treba zapisovať, na všetko treba mať dohodnutého nejakého likvidačného partnera."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards