Podnikateľov ubíja byrokracia, tlačia na zmenu (Aktuality)

 Aktuality.sk uverejnili dňa 4.10. 2016 článok o byrokratickej záťaži na Slovensku odkazujúc sa na Byrokratický index , ktoré zaviedol INESS.

Podnikateľov ubíja byrokracia, tlačia na zmenu (Aktuality)

 Slovenskí podnikatelia požadujú od vlády, aby znížila administratívnu záťaž. Tá má pre firmy oveľa negatívnejšie dopady než vysoké dane a odvody.
Viac ako 1400 eur, zhruba 140 hodín a 75 administratívnych úkonov. Toľko peňazí a úsilia ročne stojí stredne malého podnikateľa alebo firmu štátna byrokracia.

Aj preto už súkromníci tak veľmi netlačia na znižovanie daní a odvodov, ale radšej by chceli odstrániť byrokratickú záťaž.

Percentá nie sú dôležité
Ako povedali zástupcovia podnikateľov v diskusii Aktuality.sk, súčasná výška daní nie je až takou obrovskou prekážkou v podnikaní.

„Z pohľadu štátnych výdavkov je jasné, že istá miera zdanenia a odvodov musí existovať. Kľúčové je pozerať sa na administratívnu záťaž,“ vyhlásil manažér spoločnosti Deloitte Pavol Bobot.

Jedným z príkladov je podľa neho oblasť bezpečnosti pri práci. Táto problematika je regulovaná až 35 právnymi predpismi. „Na úplné splnenie by podnikateľ musel stráviť nad tým polovicu svojho pracovného týždňa,“ dodal Bobot.

Stačia jednoduché zmeny
Na negatívne dopady byrokracie poukázala aj Jaroslava Lukačovičová, daňová poradkyňa zo Združenie podnikateľov Slovenska. Z týmto druhom problémov má práve teraz veľa starostí. Medzi jej klientmi sú dvaja cudzinci, ktorí by chceli u nás podnikať.

„Jeden z nich teraz rieši stavebné povolenie, ktoré nedostal ani po pol roku. S takýmito negatívnymi skúsenosťami sa doma vo Veľkej Británii nestretol,“ priblížila Lukačovičová.

Pritom niektoré prekážky v podnikaní by sa dali odstrániť celkom jednoducho.

„Častokrát by na to stačili jednoduché novely zákonov a verejnú správu by to nič nestálo,“ tvrdí právnička Petra Satinová zo Slovak Business Agency, ktorá spadá pod ministerstvo hospodárstva.

Demonštranti na proteste pred budovou parlamentu ukázali solidaritu s maďarským denníkom, 8. októbra 2016

Rezort hospodárstva sa rozhýbal
Vážnosť situácie si uvedomil aj rezort hospodárstva. Ministerstvo totiž tvrdí, že chce znížiť administratívnu záťaž podnikateľov približne v 30 oblastiach.

„Na tom sa momentálne pracuje a po týchto zmenách by mohli podnikatelia ušetriť niekoľko desiatok miliónov eur,“ povedal hovorca rezortu Maroš Stano.

Od budúce roka by nové zákony týkajúce sa firiem mali vždy platiť len od začiatku januára alebo júla. Podnikatelia by tak nemuseli sledovať legislatívu po celý rok, čo ich oberá o čas.

Okrem toho by sa mala upraviť aj pracovná zdravotná služba pre vybrané skupiny zamestnancov, ktorú musia platiť firmy za svojich ľudí. Po novom by sa táto povinnosť mohla vybaviť v rámci pravidelnej preventívnej prehliadky.

Martin Odkládal
Aktuality.sk, 4.10.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards