Kvalita biznisu: sme na chvoste EÚ (HN)

 Martin Vlachynský komentoval najväčšie negatíva podnikateľského prostredia na Slovensku pre Hospodárske noviny 29.9.2016

Kvalita biznisu: sme na chvoste EÚ (HN)

 Biznis to u nás nemá ľahké. Podnikateľské prostredie na Slovensku je totiž piate najhoršie z celej Únie. Menej priaznivo sú na tom už iba Gréci, Chorváti, Cyperčania a Maďari. Dokazuje to najnovší rebríček Svetového ekonomického fóra, ktorý hodnotil konkurencieschopnosť 138 krajín sveta. V celkovom porovnaní sme sa umiestnili až na 65. mieste.

Najväčší problém = korupcia
Hlavným problémom je u nás vysoká miera korupcie, zhodli sa v prieskume podnikatelia. No nielen to. "Vymožiteľnosť práva, výkon verejnej správy, ale napríklad aj korporátna etika sú dlhodobo najväčšou kotvou Slovenska v tomto hodnotení," vymenúva ďalšie negatíva analytik INESS Martin Vlachynský. Pripomína, že pri zohľadnení iba týchto parametrov sa Slovensko prepadne až na 104. miesto zo všetkých hodnotených krajín. Na druhej strane: tento rok sme dosiahli lepší výsledok než vlani. Celkovo sme poskočili v rebríčku o dve priečky. Podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Petra Kremského je však dôvodom nášho posunu skôr zhoršenie iných krajín než výrazné zlepšenie na našej strane.

Dobehneme Čechov?
Odborníci pritom poukazujú, že dnes sme na tom podstatne horšie než pred rokmi. Na ilustráciu: v roku 2006 sme skončili na 37. mieste. Práve v týchto rokoch totiž prebiehali zásadné ekonomické reformy, hovorí predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska Ján Solík. Napríklad sa zvýšili paušálne výdavky pre živnostníkov. Dnešná situácia nehrá biznisu až tak do karát, myslia si odborníci. "Dane sa za posledných 5 - 6 rokov zvyšovali na všetkých frontoch, zhoršil sa zákonník práce, dôchodková reforma zaradila spiatočku a zdravotníctvo uviazlo na mŕtvom bode," tvrdí Vlachynský. Pokiaľ by došlo k zníženiu byrokracie a daňového zaťaženia, mohlo by to naštartovať tvorbu nových pracovných miest, myslí si analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Čiastočne sa tak už dnes deje. Po vlne kritiky vláda nedávno odklepla viacero daňovo-odvodových zákonov, ktoré sám biznis označil za priaznivé - napríklad ďalšie zvýšenie limitov na paušálne výdavky či zrušenie daňových licencií. Svetové ekonomické fórum nás pritom v rebríčku umiestnilo až za Čechov či Poliakov. Kremský si myslí, že pri postupnom zlepšovaní nášho podnikateľského prostredia ich môžeme aj dobehnúť.

Čo je to globálny index konkurencieschopnosti
Svetové ekonomické fórum so sídlom vo Švajčiarsku vydáva každoročne rebríček konkurencieschopnosti krajín. Zostavuje ho na základe prieskumu medzi firmami celkovo zo 138 krajín sveta. Tento rok sa doň zapojilo 14-tisíc podnikateľov, z toho naše podnikateľské prostredie hodnotilo vyše 130 z nich. V prieskume hodnotia kvalitu podnikania v krajine na základe 12 faktorov - sú to napríklad makroekonomické ukazovatele, efektívnosť inštitúcií, rozvoj infraštruktúry, vzdelávanie, zdravotníctvo či veľkosť trhu a inovácie.

Na čele je opäť Švajčiarsko
Najviac konkurencieschopnou krajinou sa už ôsmy rok za sebou stalo Švajčiarsko. Jeho ekonomický vývoj je pritom v porovnaní s ďalšími krajinami viac ako priaznivý. Hrubý domáci produkt Švajčiarska dosiahol za minulý rok 664,6 miliardy amerických dolárov. Na porovnanie: HDP Slovenska bol 86,6 miliardy amerických dolárov. Svetové ekonomické fórum ďalej uvádza, že krajina helvétskeho kríža patrí k najinovatívnejším ekonomikám sveta, a vyzdvihuje aj jeho postoj k malým a stredným podnikom, či kvalitné prepojenie medzi biznisom a vzdelávaním. Na druhej strane, ďalší pokrok Švajčiarska ohrozuje podľa fóra najmä prehlbujúca sa deflácia.

Lucia Vanková
Hospodárske noviny, 29.9.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards