Servis zahraničiu robí viac Slovákov (HN)

 Róbert Chovanculiak komentoval rastúcu popularitu centier zdieľaných služieb na Slovensku pre Hospodárske noviny dňa 28.9.2016

Servis zahraničiu robí viac Slovákov (HN)

 Na Slovensku je stále viac ľudí, ktorí pracujú v servisných centrách. A teda vo firmách, ako sú IBM, Dell či Lenovo, ktoré u nás otvárajú zahraniční investori s cieľom získať kvalifikovanú pracovnú silu za lacnejšie než v krajine, kde sídlia. Na Slovensku je takýchto zamestnávateľov 48. Až 83 percent z nich pritom vlani prijalo nových zamestnancov, ukázal prieskum personálnej agentúry Grafton Slovensko.

Zameranie na väčšie mestá
Centrá zdieľaných služieb zamestnávajú Slovákov najmä vo finančníctve, účtovníctve či telefonickom styku so zákazníkmi. Aby sa im pracovná sila hľadala ľahšie, koncentrujú sa skôr vo väčších mestách. Podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Petra Kremského je však oproti zahraničiu konkurencieschopných iba päť miest - Bratislava, Košice, Žilina, Banská Bystrica a Nitra. Prieskum pritom ukázal, že pre centrá je často zaujímavé iba naše hlavné mesto. "Z pohľadu počtu zamestnancov je zastúpenie regiónov odlišné. V Bratislave je to 78 percent zo všetkých zamestnancov," zdôraznila PR konzultantka Graftonu Zuzana Lacková.

Záujem rozrastať sa
Tvrdí, že centrá v súčasnosti zamestnávajú vyše 30-tisíc Slovákov. Prieskum ukazuje, že väčšina firiem má záujem o nových pracovníkov aj v tomto roku. Podľa Radovana Maxina z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení sú tieto pracovné príležitosti vhodné pre vzdelaných ľudí, ponúkajú totiž pracovné miesta, na ktorých zamestnanci využívajú znalosť cudzích jazykov a majú možnosti rastu. "V porovnaní s našimi susedmi, či už je to Poľsko, Česko alebo Maďarsko, sme však v nevýhode kvôli veľkosti nášho pracovného trhu. Napriek tomu, že počty nepustia, myslím si, že v porovnaní s inou lacnou pracovnou silou v Európe patríme medzi kvalitnejších, a preto ich stále máme čím prilákať," vysvetlil Maxin. Analytik inštitútu INESS Róbert Chovanculiak však tvrdí, že okrem počtu kvalifikovaných ľudí či ceny práce sa firmy rozhodujú aj podľa toho, kde je menej prekážok v podnikaní. Väčší počet centier by preto mohli priniesť voľnejšie zákony. "Krajiny, ktoré sú v týchto ukazovateľoch podnikateľsky prijateľnejšie, sa potom dostávajú na mapy zahraničných investorov," dodal.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 28.9.2016

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards