Firmy zvažujú boj so štátom (HN)

 Martin Vlachynský komentoval 23.9.2016 plánovane zavedenie osobitného odvodu pre Hospodárske noviny. 

Firmy zvažujú boj so štátom (HN)

 Odvod bol prijatý ako dočasné opatrenie, preto nesúhlasíme s jeho zavedením na neurčito. Navyše je v rozpore s ústavou. Takto znejú argumenty firiem, ktorých sa dotkne osobitný odvod pre regulované odvetvia, ktorý v stredu prešiel vládou. Energetickým spoločnostiam, telefonickým operátorom či poisťovniam sa poplatky namiesto zrušenia zdvojnásobia. Podľa informácií HN minimálne poisťovne zvažujú právne kroky, rozhodnúť by sa o nich mali dnes.

V pripomienkovom konaní mala so zákonom problém väčšina firiem. Západoslovenská energetika písala, že novela narúša možnosť predvídať vývoj podnikateľského prostredia a znevýhodňuje dotknuté subjekty v hospodárskej súťaži. "Zároveň navrhovaná novela vystavuje Slovensko riziku sporov a medzinárodných arbitráží, poškodzujúcich obraz Slovenskej republiky, pri ktorých majú navyše dotknuté osoby významnú šancu uspieť," napísala do pripomienok Stredoslovenská energetika - Distribúcia.

Obzvlášť negatívne reagujú na novelu poisťovne, ktoré dostali hneď dvojitý úder. Vláda im totiž okrem osobitného odvodu súčasne vyrubí ďalší pravidelný poplatok. "Od budúceho roku by poisťovne mali prakticky odviesť zvýšený odvod zo zisku a zároveň nový odvod z tržieb vo výške osem percent," povedala generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková.

Majú šancu?
Prípadné právne kroky poisťovní, energofiriem a ďalších vidí advokát Pavol Poláček ako právne problematické. "Zavádzanie rozličných poplatkov a odvodov zo strany štátu je bežnou praxou, ktorú právny poriadok umožňuje za splnenie určitých podmienok," povedal advokát Pavol Poláček. Doplnil, že preukazovanie neprimeranosti odvodov je pomerne zložité a ústavný súd je pri jej posudzovaní vo všeobecnosti zdržanlivý.
V súčasnosti sa so štátom kvôli odvodu súdi firma Eustream, ktorá spochybnila cifru, akú jej daniari vypočítali. Spoločnosť súd vyhrala, no štát sa odvolal a prípad nie je ešte stále uzavretý.

Ako to bude
Sadzba odvodu sa zdvojnásobí z 0,363 na 0,726 percenta s účinnosťou od konca roka. "Výška odvodu, ktorá je dnes v zákone, bude platiť pre roky 2017 a 2018. Pre roky 2019 a 2020 pôjdeme o štvrtinu dole z tohto odvodu, v podstate sa vrátime na pôvodnú výšku odvodu od roku 2021," povedal minister financií Peter Kažimír. Za budúci rok očakáva ministerstvo výnos z odvodu vo výške 193 miliónov eur.
Odvod sa týka 64 firiem, ich počet sa zrejme ešte zvýši. Podľa Kažimíra navyše firmy nemôžu zvýšenie premietnuť do cien služieb. S tým majú problém hlavne poisťovne. "Štát v žiadnom prípade nemôže do výšky poistného vstupovať a na poisťovne sa ani nevzťahuje ustanovenie zákona o osobitnom odvode z regulovaných odvetví, ktoré zakazuje zvýšenie cien z dôvodu odvodu," vysvetlila Žáková a dodala, že situácia povedie k drsnému znižovaniu nákladov, a teda aj počtu zamestnancov.

Zákon sa zavádzal v roku 2012 ako dočasné opatrenie kvôli konsolidácii verejných financií. Analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský si myslí, že plánu zvyšovať a zavádzať sedem daní súčasnej vlády chýba jasné zdôvodnenie. "Príjmy verejnej správy významne rastú, deficit sa aj tak darí znižovať len kozmeticky. Problém je na strane výdavkov. Ten však vláda nerieši a hľadá skratku cez neustále zvyšovanie daní," povedal s tým, že sa obáva, že osobitný odvod dopadne rovnako ako bankový, ktorý mal byť tiež len dočasný.

Veronika Šoltinská
Hospodárske noviny, 23.9.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards