Nováky sú na hrane, hrozí im koniec (Hospodárske noviny)

 Martin Vlachynský komentoval dotovanie bane v Novákoch vo vzťahu k súbežnému dotovaniu zelenej energie pre Hospodárske noviny dňa 14.9.2016.

Nováky sú na hrane, hrozí im koniec (Hospodárske noviny)

 Pred rokom štát potichu "odklepol" milióny eur na výrobu elektriny z hnedého uhlia na hornej Nitre. Dnes však hrozí, že sa dvere závodu v Novákoch zatvoria. A to už od začiatku budúceho roka. Dôvodom má byť nová vyhláška z dielne Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorá má Novákom odkrojiť z rozpočtu.

Nižší doplatok
Na podporu baníctva a výroby elektriny z hnedého uhlia sa skladajú Slováci prostredníctvom svojich účtov za elektrinu. Dosiaľ to bolo takmer 94 miliónov eur ročne. Od budúceho roka má však tento "doplatok" klesnúť približne o 20 miliónov. Podľa Slovenských elektrární, pod ktoré závod spadá, to bude mať vážne dôsledky. "Navrhovaný spôsob výpočtu priamo ohrozuje ekonomickú udržateľnosť prevádzky elektrárne Nováky," vysvetľuje v podnikovom časopise elektrární Vlastimil Tomašovič, vedúci úseku regulovaných činností spoločnosti. Elektrárne ďalej uvádzajú, že úrad do vzorca tentoraz nezahrnul napríklad náklady na nevyhnutné rekonštrukcie či platby za prístup do distribučnej sústavy. Rovnako sa elektrárne sťažujú aj na špeciálny poplatok, G-komponent, ktorý im ročne nafúkol účty až o 18 miliónov eur. Elektráreň dnes priamo zamestnáva 261 ľudí, no nepriamo na seba viaže ďalších 11-tisíc pracovných miest v uhoľnom priemysle. Najmä v Hornonitrianskych baniach pri Prievidzi. Nováky sú totiž ich jediným odberateľom.

Štát chce výrobu zachovať
Práve preto akcionári deklarujú, že chcú nájsť cestu, ako novácky závod vytiahnuť z červených čísel. "Ministerstvo hospodárstva jednoznačne trvá na tom, aby sa udržala výroba v elektrárni Nováky aj v ďalšom období," odkázal hovorca rezort Maroš Stano. Podobne má záujem o zachovanie, udržanie a efektívne prevádzkovanie výroby aj skupina EPH, ktorá je od leta novým akcionárom elektrární. Na druhej strane je podľa odborníka INESS Martina Vlachynského ťažba uhlia mimoriadne drahá. "Navyše prichádza k absurdnej situácii, keď sa spotrebitelia elektriny vo svojich účtoch skladajú aj na zelené zdroje a zároveň aj na druhého najväčšieho znečisťovateľa ovzdušia na Slovensku," dodal.

Výroba elektriny z hnedého uhlia v Novákoch

Ako dotujeme výrobu elektriny z uhlia
Výrobu elektriny z domáceho hnedého uhlia dotujú vo svojich účtoch za elektrinu všetci odberatelia. Tak domácnosti, ako aj firmy. Prostredníctvom tarify za prevádzkovanie systému, ktorá vstupuje do koncovej ceny elektriny a tvorí až pätinu z celkovej sumy. Odberatelia sa cez túto tarifu podieľajú aj na výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov, či na iné spôsoby kombinovanej výroby elektriny. Okrem odberateľov dopláca na túto tarifu aj štát - každoročne sumou 400 až 600 miliónov eur.

Štát zachráni elektráreň vo Vojanoch
Tepelná elektráreň vo Vojanoch mala skončiť svoju prevádzku už od októbra tohto roku. O prácu mala prísť stovka zamestnancov a ohrozených bolo aj ďalších 250 dodávateľov elektrárne. Vojanská elektráreň sa však napokon zatvárať nebude, vyhlásil pred pár týždňami minister hospodárstva Peter Žiga. Zatiaľ však nie je jasné, ako chce stratovú elektráreň "vytiahnuť" do plusu. "Konkretizovať riešenie a jeho dosahy je zatiaľ predčasné, ale štát ako 34-percentný akcionár bude trvať na udržaní elektrárne," odkázal nedávno aj hovorca rezortu Maroš Stano. Vojany pritom fungujú na rozdiel od nováckej elektrárne bez akýchkoľvek dotácií od štátu. Neumožňuje im to totiž nastavenie regulačného rámca. Dôvodom je aj to, že vojanská elektráreň spaľuje čierne uhlie dovážané predovšetkým z Ukrajiny a Ruska. Naopak, v Novákoch sa spaľuje domáce hnedé uhlie z Hornonitrianskych baní.

Lucia Vanková
Hospodárske noviny, 14.9.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards