Chrbtom k občanom (Trend)

Trend uverejnil dňa 16.9.2016 článok o dotovaní bane v Novákoch s citáciou od Martina Vlachynského

Chrbtom k občanom (Trend)

 Po prevalení alobalovej kauzy poslanca Vladimíra Jánoša nastalo jedenásť mesiacov ticha

Minulý týždeň premiér opäť sfáral do bane, ku ktorej má osobitný vzťah, aby potom povedal: „Pokiaľ budem predsedom vlády, moja vláda sa nebude nikdy otáčať baníkom chrbtom.“ Pretože sa predseda Smeru-SD nechce otočiť chrbtom k majiteľovi a zamestnancom Hornonitrianskych baní, tak sa otáča chrbtom k zvyšným občanom republiky.
Od roku 2011 je známe, čo napísal Inštitút finančnej politiky o fungovaní baní, ktoré vlastní a riadi Peter Čičmanec: „Mesačná podpora na baníka je vyššia ako jeho mzda. Inými slovami, ťažká a nebezpečná práca baníka v súkromnej spoločnosti, ktorej činnosť má negatívny vplyv na životné prostredie, je plne dotovaná obyvateľstvom.“ Odvtedy sa situácia zmenila iba v jednom ohľade - dotácie sú podstatne vyššie. Kolega Ján Kováč z výročnej správy Hornonitrianskych baní za rok 2015 zistil, že firma mala osobné náklady na úrovni 55 miliónov eur, ale dotácie na chod baní sú takmer dvojnásobné.
Najhoršie na tom je, že z rozhodnutia druhej Ficovej vlády má extrémne dotovanie súkromnej spoločnosti štátom, teda jeho občanmi, trvať až do roku 2030. Za štrnásť rokov máme naliať do stratových baní viac než jeden a pol miliardy eur. Pritom nejde o žiadnu investíciu do budúcnosti baníkov či regiónu, ale o to, že sa v Prievidzi a okolí bude ešte pár rokov ťažiť inak nepredajné uhlie za peniaze daňových poplatníkov. Analytik INESS Martin Vlachynský k tomu povedal, že keby sa tretia Ficova vláda „chcela správať zodpovedne, tak podporu ťažby čo najskôr zruší“. Lenže to by ľudia zo Smeru-SD mohli prísť o voličskú zlatú baňu.

A nielen o voličskú.

V októbri 2015 začala polícia trestné konanie, lebo prijala oznámenie s mimoriadne závažným obsahom. Iveta Jánošová, exmanželka bývalého poslanca Smeru a okresného šéfa strany, na videozázname tvrdila, že Vladimír Jánoš, hneď ako sa stal poslancom národnej rady, „tak sa začal stýkať s pánom Čičmancom, generálnym riaditeľom Hornonitrianskych baní“. Výsledkom ich kontakov vraj bolo to, že jej exmanžel v trojmesačných intervaloch nosil domov obrovské sumy. Na otázku, ako vie, že od koho boli peniaze, I. Jánošová odpovedala, že od manžela: „Povedal mi, že ide za Čičmancom, lebo mu je dlžný a potom už prišiel s hotovosťou - balíkmi peňazí.“ Bolo ich vraj toľko, že si musel kúpiť počítačku bankoviek, „lebo už mal problém ich zrátať“. Nehovoriac o drine, ktorú musel vynaložiť pri ich balení do alobalu a neskoršieho prebaľovania, keď alobal zostarol.

Od vlaňajšieho októbra uplynulo už takmer jedenásť mesiacov. Napriek tomu verejnosť doteraz nevie, či trestné konanie bolo zastavené. Ale nemá ani informáciu, že sa zmenilo na trestné stíhanie vo veci. Občania sú dobrí iba na to, aby platili, ale už nemajú nárok, aby dostali pravdivú odpoveď na otázku, či ich peniaze nedáva dotovaný tým, čo rozhodli, že práve on dostane peniaze občanov.

Marián Leško
Trend, 16.9.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards