Na vyššie platy učiteľov nie sú peniaze, tvrdí vláda. Čísla ukazujú opak (Sme)

 Radovan Ďurana upozornil na potrebu zohľadňovania faktora kvality pri zvyšovaní platov učiteľov v článku zo dňa 13.9.2016, ktorý zverejnil denník Sme 

Na vyššie platy učiteľov nie sú peniaze, tvrdí vláda. Čísla ukazujú opak (Sme)

 Slovenska sa však v súčasnosti darí viac ako len dobre.

BRATISLAVA. Boj učiteľov za vyššie platy sa opäť začal. V utorok učitelia neodučili prvú hodinu. Do protestov sa zapojilo takmer 1800 učiteľov, ich počet by sa mohol postupne zvýšiť.
Či budú úspešní, je otázne. Minister školstva Peter Plavčan hovorí, že ich požiadavky sú nad rámec možností slovenskej ekonomiky.

Slovensku sa darí
Učitelia žiadajú zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve plošne o 140 eur v tomto roku a o 90 eur od začiatku roka 2017. Teda v podstate to, čo žiadali aj pri posledných protestoch.
Na jar sa vláda rozhodla, že im platy od septembra navýši o šesť percent, tak ako im to sľúbila v programovom vyhlásení. Pri plate 650 eur si pri takomto zvýšení prilepší len o približne 40 eur.
Rovnaké zvýšenie by mali dostať v roku 2017. Učiteľom to však nestačí a žiadajú viac.
Vláda, naopak, zase tvrdí, že na to nemá peniaze. „Ak niekto požaduje zvyšovanie platov, ktoré je nad rámec možností slovenskej ekonomiky, toto splniť nevieme. Ale vieme splniť to, aby zvyšovanie platov učiteľov bolo čo najvyššie,“ povedal začiatkom týždňa na tlačovej konferencii minister Plavčan.

Ekonomike Slovenska sa však v súčasnosti darí viac ako len dobre.
Za vlaňajšok sa štátu vďaka rýchlejšiemu rastu podarilo vybrať na daniach a odvodoch o 1,3 miliardy eur viac ako pôvodne predpokladal.
Viac zrejme vyberie aj tento rok. Podľa poslednej prognózy by mal štát tento rok vybrať na daniach o 680 miliónov eur viac. Ide o porovnanie prognózy z októbra 2015, teda z obdobia schválenia rozpočtu a poslednej zverejnenej prognózy za jún 2016.
Do štátnej kasy by však mohlo prísť ešte viac peňazí. Ekonomika v druhom štvrťroku prekonala očakávania, keď vzrástla o 3,7 percenta. Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka by ekonomika mohla rásť rýchlejšie, ako sa očakávalo dokonca počas celého roka. To znamená, že štát by mohol na daniach vybrať navyše ešte viac. Možno opäť miliardu eur.
Milióny eur
Konkrétne navýšenie v tomto roku o 140 eur by znamenalo výdavky 68 miliónov. Po navýšení o ďalších 90 eur by štátna kasa ročne prišla o necelých 350 eur. Vypočítal inštitút finančnej politiky. A celkovo by to štátny rozpočet do roku 2020 stálo 1,457 miliardy eur.

Štátna kasa by dokonca dokázala utiahnuť aj vyšší r ast. Ukázal to ešte vlaňajší prepočet IFP, kde inštitút vyčíslil rôzne alternatívy zvýšenia platov.

Pri raste platov učiteľov o 20 percent by sa náklady štátu dvihli o 282 miliónov eur. Pri zvýšení platu o polovicu by to bolo 700 miliónov eur navyše. Veľkú časť sumy však tvoria dane a odvody, ktoré sa na konci vlastne štátu vrátia späť.
Bez daní a odvodov by boli náklady štátu na mzdy učiteľov viac ako o polovicu nižšie. To znamená, pri raste platu o polovicu by sa výdavky štátu zvýšili len o 320 miliónov eur.
Na zvyšovanie platov podľa odborníkov teda štát priestor vo svojich financiách má. Ako však dodáva Radovan Ďurana z INESS, mzdy by sa učiteľom nemali dvíhať plošne. „Ani v súkromnom sektore sa nezvyšujú rovnako. Zohľadňuje sa kvalita práce,“ hovorí.

Viac peňazí na vybavenie
Iniciatíva slovenských učiteľov, ktorá štrajk organizuje, tvrdí, že plošné zvýšenie o pevnú sumu navrhuje preto, aby ľudí motivovala stať sa učiteľom. Podľa Vladimíra Crmomana zo Slovenskej komory učiteľov je tiež rozdiel, keď sa počíta šesť percent z maximálneho možného platu a keď dostane učiteľ navyše šesť percent k nástupnému platu.
Tarifné platy, teda bez príplatkov napríklad za triednictvo, sa v súčasnosti pohybujú v hrubom od 650 do 950 eur. V závislosti od toho, koľko rokov má učiteľ odpracovaných. Na porovnanie, minimálna mzda je 405 a priemerná mzda dosiahla minulý rok 882 eur. Najvypuklejší problém je u učiteľov z Bratislavy.

Učitelia okrem vyšších platov požadujú aj, aby bolo prehodnotené kreditné vzdelávanie učiteľov a zvýšené rozpočty ministerstiev školstva a vnútra celkovo o 400 miliónov eur na odstránenie rozdielov vo vybavenosti škôl.
Túto požiadavku podporuje aj predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a bývalý guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko.“Do školstva treba dávať peniaze nielen na platy, ale napríklad aj na vybavenie škôl,“ povedal v nedávnom rozhovore pre SME.

Michaela Kušnírová
Sme, 13.9.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards