Bezradné firmy lákajú nových ľudí na bonusy (Hospodárske noviny)

 Radovan Ďurana komentoval krízovú situáciu na slovenskom trhu práce pre Hospodárske noviny dňa 7.9.2016.

Bezradné firmy lákajú nových ľudí na bonusy (Hospodárske noviny)

 

Tisíc eur na ruku. Stačí, ak máte vodičský preukaz na autobus a nastúpite. K takémuto kroku pristúpil aj cez pútače v MHD Dopravný podnik Bratislava v snahe získať nových ľudí. Príklad jednej z mnohých firiem, ktoré už mesiace upozorňujú na krízovú situáciu na slovenskom trhu práce.

Tisíce chýbajúcich ľudí
Firmám chýba naprieč odvetviami vyše 20-tisíc ľudí, ktorých majú problém nájsť. Podľa najnovších údajov Štatistického úradu v druhom štvrťroku 2016 stúpol medziročne počet voľných pracovných miest o viac ako 26 percent. A tak podobne ako dopravný podnik prichádzajú s benefitmi a náborovými bilbordmi. Jedným z príkladov je aj bratislavský Volkswagen. Ten hľadá zamestnancov na spomínaných reklamných pútačoch. Aj prísľubom 500-eurového bonusu. Pri nástupe dostanú ľudia tri stovky, zvyšok po štyroch mesiacoch v práci. Okrem toho im má závod zabezpečiť napríklad aj dopravu na pol roka zadarmo.

Voľnejšie prijímanie zo zahraničia
"Na niektoré pozície dostávajú aj vyššie pracovné triedy, ako dostávali služobne starší," dodal šéf odborov Zoroslav Smolinský. Hovorkyňa firmy Lucia Kovarovič Makayová potvrdila, že majú dlhodobý problém s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, ako aj s absentujúcou kvalitou absolventov s technickým vzdelaním.
Podobná situácia pritom nie je iba na Slovensku. Bojujú s ňou firmy napríklad aj v Česku, kde podniky začali vykazovať rastúce mzdové náklady. V snahe získať ľudí totiž začali ľudí medzi sebou preplácať. Rovnako ako na Slovensku je vidieť bilbordy s voľnými ponukami popri cestách.

S problémom sa netají ani Dopravný podnik Bratislava, ktorý novým vodičom sľubuje tisícku na ruku. Podľa hovorkyne Adriany Volfovej je jedným z problémov pri hľadaní nových zamestnancov to, že mnohí radšej využijú možnosť pracovať v zahraničí. "Opatrenia sú zamerané na bezplatné získanie vodičského oprávnenia a odbornej spôsobilosti, náborový príspevok, príspevok na ubytovanie pre mimobratislavských uchádzačov, rozsiahle benefity v mzdovej a sociálnej oblasti," vymenovala Volfová benefity.

Nezamestnanosť klesá
Podľa najnovších údajov Štatistického úradu v druhom štvrťroku 2016 stúpol medziročne počet voľných pracovných miest o viac ako 26 percent. V súčasnosti by malo byť teda viac ako 20-tisíc neobsadených pozícií. Uchádzačov však toľko už nie je. Nezamestnanosť totiž podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej prakticky od roku 2014 klesá. "V druhom kvartáli tohto roka sa nachádzala na úrovni 9,6 percenta a dostala sa tak opäť po rokoch na jednocifernú úroveň," spresnila Glasová.

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu je problém aj v štruktúre nezamestnanosti. "Máme veľký podiel dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú navyše koncentrovaní v chudobnejších regiónoch," povedal Ďurana, podľa ktorého je potrebné začať odbúravať prekážky v zamestnávaní nízko kvalifikovaných ľudí bez pracovných návykov v zaostávajúcich regiónoch. Tí by sa mohli tiež zaradiť na trh práce a obsadiť voľné miesta.

Rezort práce chce dlhodobo nezamestnaným rôznymi opatreniami pomôcť, aby sa stali využiteľnými pre zamestnávateľov, odkázala Veronika Husárová z tlačového oddelenia. Práve preto vraj ministerstvo pripravuje aj nový zákon o sociálnych podnikoch, ktoré budú zamestnávať túto kategóriu ľudí, a to najmä v menej rozvinutých okresoch. "Prostredníctvom týchto podnikov vytvoríme medzitrh práce, to znamená, že zamestnanci v nich budú rok alebo dva získavať návyky a potom si budú hľadať trvalé zamestnanie, čo už bude pre nich jednoduchšie, keďže budú mať pracovné návyky," vysvetlila Husárová.

Kristína Böhmer
Hospodárske noviny, 7.9.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards