Štát upratuje v dotáciách pre malých (Hospodárske noviny)

 Martin Vlachynský komentoval dňa 6.9.2016 nový zákon o podpore malých a stredných firiem pre Hospodárske noviny. 

Štát upratuje v dotáciách pre malých (Hospodárske noviny)

 Živnostníci či drobní podnikatelia si budú môcť od budúceho roka najať osobného poradcu - kouča, nájdu informácie o podpore podnikania na jednom webe a budú mať menej papierovačiek. To by mal priniesť dlho očakávaný zákon o podpore malých a stredných firiem, ktorý cez leto schválila vláda. Teraz je v pripomienkovom konaní a do parlamentu by mal ísť na jeseň.

Prínos nového zákona je v prvom rade v tom, že do štátnej pomoci zavedie poriadok. Podporných schém pre malých podnikateľov je momentálne veľa a často sa im vyčítalo, že sú neprehľadné a málo transparentné. "Snažíme sa o to, aby sa podnikateľom uľahčila orientácia v komplikovaných zákonoch, ktoré ovplyvňujú podnikanie," hovorí pre HN Rastislav Chovanec, štátny tajomník ministerstva hospodárstva. Aj preto rezort hospodárstva vytvoril nové internetové stránky, kde si malé firmy nájdu informácie na jednom mieste, napríklad aj o všetkých dostupných dotáciách.

Dosahové testy
Zákon zavádza aj test vplyvov právnych predpisov na malé a stredné podnikanie. "Je to viac ako dosahová správa, je tam oveľa viac presných čísel a budú tam aj alternatívne riešenia," dodáva Chovanec. Podľa analytikov je dobré, že sa spresnia pravidlá. "Je to však typický príklad zákona, keď o jeho prínose rozhodne aplikačná prax," dodáva Martin Vlachynský, analytik INESS. Ten pripomína, že k zavedeniu tohto testovania výrazne prispel aj tlak z EÚ, aby bolo možné čerpať štrukturálne fondy. Rezort hospodárstva tiež chce dosiahnuť, aby sa zákony pre podnikateľov nemenili tak často a novelizovali sa len dvakrát do roka.

Tréningy a školenia
Nová podnikateľská norma zavádza pojmy ako koučing či mentoring. Tieto formy pomoci by mali slúžiť najmä pre drobných podnikateľov a živnostníkov. "Teraz budú mať možnosť najať si lektora či mentora, ktorý im poradí v praktických veciach podnikania, napríklad, kedy sa oplatí založiť si eseročku," vysvetľuje Chovanec. Firma tak dostane pomoc nie vo forme peňazí, ale vo forme poradenských služieb. Takto sa môžu preplácať aj rôzne školenia. Malé podniky sa po novom môžu zúčastniť na veľtrhoch a výstavách, pričom im náklady preplatí štátna pomoc. Stačia im na to jednoduché žiadosti, a nie krkolomné projekty.

Stále nerovné šance
Peter Kremský, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, víta, že taký zákon vznikol. Na druhej strane v ňom vidí potenciálne nedoriešené problémy. "Stále existuje veľa podporných schém, ktoré sú pomerne zložité a prinesú podozrenia z korupcie a klientelizmu, pretože si vyžadujú schvaľovanie úradníkmi," vysvetľuje Kremský. Podľa neho by zákon mal obsahovať ešte viac opatrení, ktoré budú platiť pre všetkých a uľahčia im podnikanie. Napríklad malé podniky podľa neho nemajú rovnakú šancu získať štátnu pomoc ako veľké zahraničné firmy, pretože existujú limity investícií a vytvorených pracovných miest, ktoré malé podniky zvyčajne nedokážu splniť. "Finančná podpora malých a stredných podnikov je len krivkajúcou náhradou pre systematické a úprimné zlepšovanie podnikateľského prostredia pre všetkých," dodáva Vlachynský.

Podľa odborníkov na podnikateľské prostredie by malým podnikom najviac pomohlo zjednodušenie zákonov, odbúranie byrokracie a zníženie daní a odvodov. Nápomocný v ich podnikaní by bol aj seriózny boj proti korupcii, klientelizmu a fungujúce súdnictvo. "V prípade živnostníkov by pomohol najmä daňový a odvodový paušál, zníženie finančných nákladov a zvýšenie paušálnych nákladov," dodáva Kremský.

O rebríčku Top 10 firiem regiónu
Zostavený je na základe objektívnych ukazovateľov z účtovných závierok. Ocenenie za daný región získajú firmy v piatich kategóriách, a to obchodné a výrobné spoločnosti s tržbami od 2 do 10 miliónov eur a od 10 do 50 miliónov eur i firmy z mikrosegmentu. O tom, ktoré firmy budú ocenené a ktoré sa ocitnú na shortliste, budú informovať HN. Rebríček budú sprevádzať aj regionálne diskusné fóra Hospodárskych novín HN Regióny. Dosiaľ sa ceny rozdali v Prešovskom, Trnavskom a Košickom kraji. Na jeseň sa odovzdávanie presunie do Nitrianskeho, Banskobystrického, Trenčianskeho, Žilinského a Bratislavského kraja.

Odovzdávanie cien:
Top 10 firiem regiónu Nitrianskeho kraja
22. 9. Hotel Zlatý kľúčik - HNClub
Top 10 firiem regiónu Banskobystrického kraja
11. 10. Hotel Lux - HNClub
Top 10 firiem regiónu Trenčianskeho kraja
3. 11. Hotel Elizabeth
Top 10 firiem regiónu Žilinského kraja
14. 11. Hotel Holiday Inn
Top 10 firiem regiónu Bratislavského kraja
5. 12. Hotel Devín

Jozef Ryník
Hospodárske noviny, 6.9.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards