Nový odvod predraží poistky na byty a autá (Hospodárske noviny)
Radovan Ďurana komentoval možné dopady zavedenia neživotného poistenia pre Hospodárske noviny dňa 31.8.2016.

Poisťovne na Slovensku varujú, že od nového roka upravia ceny poistiek na byt či auto smerom nahor. Štátu by totiž na základe návrhu zákona o poisťovníctve mali začať platiť nový odvod z neživotného poistenia.
Celkovo by si štátna pokladnica mala vďaka tomuto odvodu prilepšiť o niekoľko desiatok miliónov eur ročne. "Osempercentný odvod na trhu, kde konkurencia stlačila zisky nadol, môže skončiť v plošnom raste cien poistného," upozorňuje Radovan Ďurana, analytik INESS. Na druhej strane pripomína, že aj kvôli veľkej konkurencii sa poisťovne budú snažiť udržať atraktívne ceny a nepremietnuť tak celú hodnotu odvodu do ceny. "Poisťovne s menšou kapitálovou výbavou môžu mať problém odvod spolufinancovať," dodáva expert.
Ostré pripomienky
Slovenská asociácia poisťovní, ktorá zastrešuje takmer všetky poisťovne na trhu, poslala ministerstvu financií ostré pripomienky k novému návrhu zákona. Žiada tiež jeho úplné stiahnutie. "Odmietame návrh zavádzajúci nepriame, skryté zdaňovanie formou odvodovej povinnosti určenej ako časť z prijatého poistného bez zohľadnenia príslušných nákladov v súlade so zákonom o dani z príjmov," uvádza v stanovisku asociácia. Proti návrhu zákona argumentuje aj tým, že je v rozpore s pravidlami férového zdaňovania, pretože zavádza odvod priamo z výnosov spoločnosti bez zohľadnenia oprávnených nákladov.
Odvod je podľa poisťovní aj diskriminačný, pretože bude uvalený len na jeden sektor. Napokon im prekáža aj dvojité skryté zdanenie. "Ide o opakované zdaňovanie rovnakého objektu v rovnakých zdaňovacích obdobiach, ktoré je nežiaduce," dodáva asociácia.
Hráčom na poistnom trhu sa nepáči ani to, že prerozdeľovanie peňazí, ktoré sa od nich vyberú, nebudú môcť kontrolovať. Môže tak dôjsť z neefektívnemu nakladaniu. Peniaze sa totiž podľa návrhu majú rozdeľovať medzi viaceré rezorty ako vnútro, zdravotníctvo či životné prostredie. Na porovnanie - v Česku peniaze z podobného odvodu smerujú do Fondu zábrany škôd, ktorý spravuje Česká kancelária poisťovateľov.
Bočné efekty
Analytici tiež tvrdia, že nový odvod pokriví konkurenčné prostredie a vytlačí niektoré malé poisťovne z trhu. "Vyššie dane budú tlačiť na zdraženie poistiek a odchod najmä malých poisťovní z trhu. To by znamenalo obmedzenie konkurencie s negatívnym dosahom na klientov," tvrdí riaditeľ inštitútu INEKO Peter Goliaš.
Poisťovne pridávajú výčitku, že odvod budú platiť len slovenské firmy, čím môžu zahraničné podniky z rovnakého odvetvia získať konkurenčnú výhodu. Navyše tvrdia, že najmä poistenie motorových vozidiel je už teraz kvôli konkurencii a odvodu na hranici ziskovosti. "Zavedenie dodatočného odvodu môže viesť k rozkladu trhového prostredia," dodáva asociácia.
Poisťovne platia štátu viacero odvodov. Už dlhšie od nich vyberá osempercentný odvod zo zákonnej poistky na autá. V júli navyše rezort financií prišiel s nápadom vyžmýkať viac peňazí vďaka zvýšeniu osobitného odvodu z regulovaných podnikov, kam patria aj poisťovne. Tento odvod bol zavedený v roku 2012 a tento rok sa mal skončiť. Namiesto toho ostane a ešte sa jeho sadzba zvýši dvojnásobne. Celkovo by malo ísť o desiatky miliónov eur.
Aké odvody platia poisťovne
· odvod z Povinného zmluvného poistenia vo výške osem percent z vybraného poistného
· osobitný odvod z regulovaných podnikov so sadzbou 0,363 percenta zo zisku sa má zvýšiť na 0,726 percenta
· tento osobitný odvod sa platí zo zisku nad tri milióny eur ročne
· návrh nového odvodu vo výške osem percent z vybraného poistného