Nový odvod predraží poistky na byty a autá (Hospodárske noviny)

 Radovan Ďurana komentoval možné dopady zavedenia neživotného poistenia pre Hospodárske noviny dňa 31.8.2016.

Nový odvod predraží poistky na byty a autá (Hospodárske noviny)

Poisťovne na Slovensku varujú, že od nového roka upravia ceny poistiek na byt či auto smerom nahor. Štátu by totiž na základe návrhu zákona o poisťovníctve mali začať platiť nový odvod z neživotného poistenia.

Celkovo by si štátna pokladnica mala vďaka tomuto odvodu prilepšiť o niekoľko desiatok miliónov eur ročne. "Osempercentný odvod na trhu, kde konkurencia stlačila zisky nadol, môže skončiť v plošnom raste cien poistného," upozorňuje Radovan Ďurana, analytik INESS. Na druhej strane pripomína, že aj kvôli veľkej konkurencii sa poisťovne budú snažiť udržať atraktívne ceny a nepremietnuť tak celú hodnotu odvodu do ceny. "Poisťovne s menšou kapitálovou výbavou môžu mať problém odvod spolufinancovať," dodáva expert.

Ostré pripomienky
Slovenská asociácia poisťovní, ktorá zastrešuje takmer všetky poisťovne na trhu, poslala ministerstvu financií ostré pripomienky k novému návrhu zákona. Žiada tiež jeho úplné stiahnutie. "Odmietame návrh zavádzajúci nepriame, skryté zdaňovanie formou odvodovej povinnosti určenej ako časť z prijatého poistného bez zohľadnenia príslušných nákladov v súlade so zákonom o dani z príjmov," uvádza v stanovisku asociácia. Proti návrhu zákona argumentuje aj tým, že je v rozpore s pravidlami férového zdaňovania, pretože zavádza odvod priamo z výnosov spoločnosti bez zohľadnenia oprávnených nákladov.

Odvod je podľa poisťovní aj diskriminačný, pretože bude uvalený len na jeden sektor. Napokon im prekáža aj dvojité skryté zdanenie. "Ide o opakované zdaňovanie rovnakého objektu v rovnakých zdaňovacích obdobiach, ktoré je nežiaduce," dodáva asociácia.

Hráčom na poistnom trhu sa nepáči ani to, že prerozdeľovanie peňazí, ktoré sa od nich vyberú, nebudú môcť kontrolovať. Môže tak dôjsť z neefektívnemu nakladaniu. Peniaze sa totiž podľa návrhu majú rozdeľovať medzi viaceré rezorty ako vnútro, zdravotníctvo či životné prostredie. Na porovnanie - v Česku peniaze z podobného odvodu smerujú do Fondu zábrany škôd, ktorý spravuje Česká kancelária poisťovateľov.

Bočné efekty
Analytici tiež tvrdia, že nový odvod pokriví konkurenčné prostredie a vytlačí niektoré malé poisťovne z trhu. "Vyššie dane budú tlačiť na zdraženie poistiek a odchod najmä malých poisťovní z trhu. To by znamenalo obmedzenie konkurencie s negatívnym dosahom na klientov," tvrdí riaditeľ inštitútu INEKO Peter Goliaš.

Poisťovne pridávajú výčitku, že odvod budú platiť len slovenské firmy, čím môžu zahraničné podniky z rovnakého odvetvia získať konkurenčnú výhodu. Navyše tvrdia, že najmä poistenie motorových vozidiel je už teraz kvôli konkurencii a odvodu na hranici ziskovosti. "Zavedenie dodatočného odvodu môže viesť k rozkladu trhového prostredia," dodáva asociácia.
Poisťovne platia štátu viacero odvodov. Už dlhšie od nich vyberá osempercentný odvod zo zákonnej poistky na autá. V júli navyše rezort financií prišiel s nápadom vyžmýkať viac peňazí vďaka zvýšeniu osobitného odvodu z regulovaných podnikov, kam patria aj poisťovne. Tento odvod bol zavedený v roku 2012 a tento rok sa mal skončiť. Namiesto toho ostane a ešte sa jeho sadzba zvýši dvojnásobne. Celkovo by malo ísť o desiatky miliónov eur.

Aké odvody platia poisťovne
· odvod z Povinného zmluvného poistenia vo výške osem percent z vybraného poistného
· osobitný odvod z regulovaných podnikov so sadzbou 0,363 percenta zo zisku sa má zvýšiť na 0,726 percenta
· tento osobitný odvod sa platí zo zisku nad tri milióny eur ročne
· návrh nového odvodu vo výške osem percent z vybraného poistného

Jozef Ryník
Hospodárske noviny, 31.8.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards