Slováci fajčia lacné cigarety. Zatiaľ (Hospodárske noviny)

Radovan Ďurana kritizoval 31.8.2016 zvyšovanie daní z tabakových výrobkov ako nerelevantné vzhľadom na absenciu výraznejšej snahy vlády konsolidovať výdavky pre Hospodárske noviny.

Slováci fajčia lacné cigarety. Zatiaľ (Hospodárske noviny)

 Máme šieste najlacnejšie cigarety v Európskej únii. Plánované zvýšenie daní z tabakových výrobkov z dielne rezortu financií to zmení, ale nie dosť na to, aby to donútilo Slovákov prestať fajčiť. Priemerná krabička cigariet by od nového roka mala stáť o desať centov viac. "Ak by to bolo o dvesto percent, tak verím tomu, že veľké množstvo ľudí by vážne zvažovalo prestať fajčiť. Takto to odradí iba veľmi malú časť obyvateľstva, keďže najväčším faktorom pri znížení fajčenia je prevencia a osveta, ktorá u nás, bohužiaľ, nefunguje. Medzi cenou cigariet a počtom fajčiarov nie je priama úmera," upozorňuje Peter Šťastný, predseda združenia Stop fajčeniu.

Nelegálne a zahraničné cigarety
Na Slovensku sú v porovnaní s inými krajinami lacné cigarety aj kvôli tomu, že na drahé nemáme. Tomu sa prispôsobujú aj samotní výrobcovia tabaku, vysvetľuje Pavol Drahovský, analytik spoločnosti Terno. "Viac fajčia sociálne a ekonomicky slabšie vrstvy. Zdraženie môže mať limitujúci vplyv na trh, keďže sa môžu snažiť kúpiť cigarety v zahraničí alebo sa dostať na trhoviská k nelegálnym cigaretám," dodáva Drahovský.
Klára Priecelová z Imperial Tobacco Slovakia si myslí, že tento bod je v zákone opatrený. "Zvýšenie je primerané, keďže zabezpečuje v podstate rovnaký nárast drahších aj lacnejších cigariet. Práve cenová dostupnosť pre spotrebiteľov s nižšími príjmami je dôležitým faktorom zamedzenia dopytu po pašovaných výrobkoch," hovorí.

Peniaze štátu, nie firmám
Cigarety zdražejú práve o desať centov kvôli skúsenostiam z minulosti. "Akékoľvek zvýšenie sadzieb dane na Slovensku trh zaokrúhlil na desiatky centov. Z hľadiska štátu je teda najefektívnejšie cieliť zdanenie tak, aby úprava dane spôsobila zvýšenie ceny čo najbližšie k desiatim centom," hovorí Ján Remeta, analytik Inštitútu finančnej politiky na rezorte financií.

Ministerstvo financií plánuje okrem zvyšovania daní z tabaku nahnať do rozpočtu viac peňazí aj ďalšími opatreniami, napríklad zavedením dane z dividend. "Dane sa zvyšujú kvôli tomu, že vláda nie je ochotná konsolidovať svoje výdavky, a preto sú fajčiari obetným baránkom. Diskusia o zvyšovaní dane by bola relevantná iba v prípade, keby táto suma končila v zdravotníctve," myslí si Radovan Ďurana, analytik inštitútu INESS.

Barbara Zmušková
Hospodárske noviny, 31.8. 2016

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards