Drahšie cestovanie i byty. Poisťovne sa boja odvodu (Hospodárske noviny)

 Radovan Ďurana kritizoval dňa 31.8.2016 plánované zavedenie novej dane z neživotného poistenia pre Finweb, finančný web Hospodárskych novín. 

Drahšie cestovanie i byty. Poisťovne sa boja odvodu (Hospodárske noviny)

 Drahšie poistky na cestovanie, byty či autá. Aj to hrozí Slovákom už o niekoľko mesiacov. Dôvodom je nový osempercentný odvod z neživotného poistenia, ktorý chce štát od začiatku budúceho roka uvaliť na poisťovne. Sľubuje si od toho niekoľko desiatok miliónov eur do štátnej pokladnice.

Experti však tieto plány štátu podrobujú tvrdej kritike. "Zavádzať ďalšiu daň v čase masívneho rastu príjmov považujem za nezodpovedné. Dotkne sa to všetkých, ktorí si budú napríklad vybavovať hypotéky," hovorí Radovan Ďurana, analytik INESS.
Odmietavo sa k návrhu stavajú aj samotní poskytovatelia poistenia. Slovenská asociácia poisťovní adresovala ministerstvu financií ostré slová. Žiada úplné stiahnutie zákona, ktorý je momentálne v pripomienkovom konaní. "Odmietame návrh zavádzajúci nepriame, skryté zdaňovanie formou odvodovej povinnosti," uvádza asociácia. Hráčom na poistnom trhu sa nepáči ani to, že prerozdeľovanie peňazí, ktoré sa od nich vyberú, nebudú môcť kontrolovať.

Rezort financií si však stojí za svojím a vysvetľuje dôvody plánovaného zavedenia osempercentného odvodu. "V súčasnosti podlieha odvodu len povinné zmluvné poistenie. Preto je potrebné ho rozšíriť aj na ostatné odvetvia neživotného poistenia," tvrdí ministerstvo financií. Súčasne však pripúšťa, že nový zákon sa negatívne dotkne podnikateľského prostredia.
Práve sťažením podnikania poisťovní argumentujú aj odborníci. Vyššie odvody budú podľa nich tlačiť na odchod najmä malých poisťovní z trhu. "To by znamenalo obmedzenie konkurencie s negatívnym dosahom na klientov," tvrdí riaditeľ inštitútu INEKO Peter Goliaš.

Jozef Ryník
Hospodárske noviny, 31.8.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards