Kažimír čaká, že od "svojich" firiem vyberie menej (Hospodárske noviny)

Radovan Ďurana vysvetľoval plánované zníženie dividend štátnych podnikov v článku, ktorý uverejnili Hospodárske noviny dňa 19.8.2016

Kažimír čaká, že od

 Štát chce budúci rok "vytiahnuť" zo svojich firiem menej peňazí. Plánuje si totiž vyplatiť nižšie dividendy zo spoločností, kde je jediným akcionárom, alebo v nich vlastní určitý podiel. Pre porovnanie: tento rok si štát vďaka "svojim" firmám prilepšil o 458 miliónov eur. Na budúci rok však očakáva, že vyberie o 30 miliónov eur menej.

Menej od veľkých podnikov
"Tento pokles je spôsobený hlavne poklesom dividend od spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava," uvádza sa v návrhu rozpočtu. Štátna firma, ktorá prevádzkuje sústavu elektrických vedení na Slovensku, má budúcoročnú kasu obohatiť o takmer 17 miliónov eur. Čo je však o polovicu menej, ako odviedla do rozpočtu tento rok. Prečo sa bude výška dividend znižovať, rezort financií neuviedol. "Ide o prvý návrh rozpočtu na nasledujúce roky a o viacerých oblastiach sa bude ešte rokovať, preto je predčasné sa bližšie vyjadrovať," odkázala jeho hovorkyňa Alexandra Gogová. Nejde však o jediný podnik, pre ktorý rezort financií naplánoval nižšie dividendy. Rovnako sa má znížiť aj to, koľko si štát vyplatí z akciovky Tipos. Namiesto tohtoročných piatich miliónov odvedie do kasy iba tri. "Predpokladaná dividenda vo výške tri milióny eur je iba plánovaná, tak ako aj v minulosti, a jediný akcionár je oprávnený rozhodnúť o inej výške dividendy," reagoval jej hovorca Rastislav Čépe. Jediným akcionárom je pritom práve rezort financií.

Prekvapenie do plusu
Štát sa len rozhoduje, akú časť zisku nechá firme na investičné projekty a akú si vyberie vo forme dividendy. Toto rozhodnutie sa dá upraviť podľa aktuálneho vývoja štátneho rozpočtu v danom roku, vysvetľuje analytik INESS Radovan Ďurana. Menej peňazí sa očakáva aj od ďalších podnikov - napríklad od Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, či od Východoslovenskej energetiky. Podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Martina Reguliho môžu byť plánované nižšie dividendy napríklad odrazom opatrnosti rezortu financií pri zostavovaní rozpočtu.

Lucia Vanková
Hospodarske noviny, 19.8.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards