Kvôli Uberu mení štát pravidlá (Hospodárske noviny)

 Róbert Chovanculiak sa 23.8.2016 vyjadril pre Hospodárske noviny k téme legislatívnych zmien vo vzťahu k začleneniu služieb zdieľanej ekonomiky do predpisov, ktoré upravujú podnikanie. 

Kvôli Uberu mení štát pravidlá (Hospodárske noviny)

 Firmy, ako sú Uber a AirBnB, dostanú na Slovensku nové pravidlá. Nekonáme pritom z vlastného popudu. Európska komisia vydala nedávno odporúčanie, aby členské štáty prispôsobili službám zdieľanej ekonomiky svoje zákonníky práce či predpisy, ktoré upravujú podnikanie. "Zdieľané hospodárstvo nemá byť paralelným hospodárstvom, aby dobre fungovalo, sú potrebné pravidlá, treba, aby boli odvedené dane, zaistila sa ochrana spotrebiteľa, či aby boli férové pracovné podmienky," spresnila Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Ako presne bude štát regulovať firmy zdieľanej ekonomiky, slovenské ministerstvo hospodárstva neprezradilo. Naznačilo však, že vo výsledku by to mohli pocítiť aj tradiční podnikatelia, ktorí sa cítia oproti tým inovatívnym často diskriminovaní. "Z prehodnocovania súčasnej legislatívy budú benefitovať aj tradiční podnikatelia, keďže by sa mali postupne odstraňovať neopodstatnené povinnosti a administratívna záťaž," spresnil hovorca rezortu Maroš Stano.

Zviazané ruky
Podľa odborníkov by štát Uberu a spol. nemal zväzovať ruky prísnymi pravidlami, ale im skôr uľahčovať cestu na trh. "Je potrebné pristúpiť k odstraňovaniu zbytočných regulácií a liberalizácii tých existujúcich. To znamená odstránenie prekážok vstupu do odvetvia, ktoré sú v oblasti ubytovania aj prepravy značné," hovorí analytik INESS Róbert Chovanculiak.
Európska komisia odporúča členským štátom únie napríklad i to, aby služby zdieľanej ekonomiky platili dane. Slovenské ministerstvo financií momentálne pre ne nechystá žiadny osobitný predpis. Ten však zrejme ani nebude potrebný. "Prevádzkovanie týchto platforiem zdieľanej ekonomiky by malo podliehať rovnakým pravidlám, ako je to pri štandardných podnikateľských činnostiach. Nemyslím si, že je na to nutná zmena dikcie zákona," povedal daňový poradca V4 Group Tomáš Janoušek.

Pravidlá, ktoré už v súčasnosti platia pre zdieľané služby, označujú odborníci za príliš tesné. Napríklad vodiči online platforiem musia mať na Slovensku okrem klasického živnostenského listu aj taxikársku licenciu. HN pritom priniesli ešte začiatkom marca informáciu o nových interných pravidlách spoločnosti Uber, ktorá sa rozhodla dať u nás "stopku" tým vodičom, ktorí si to nestihli od spustenia služby na Slovensku vybaviť.

O tom, ako zregulovať služby zdieľanej ekonomiky, momentálne diskutujú aj v susednom Česku. "Otvára sa priestor na diskusie, či a do akej miery je nevyhnutné od účastníkov nového ekonomického modelu požadovať živnostenské oprávnenia a na ne nadväzujúce ďalšie požiadavky," odkázal hovorca českého rezortu priemyslu a obchodu František Kotrba.

Nové odvetvie za miliardy
Zdieľaná ekonomika naberá v posledných mesiacoch na sile. Podľa odhadov EÚ dosiahli celosvetové príjmy tohto biznisu za minulý rok až 28 miliárd, čo je takmer dvojnásobok oproti roku 2014. A podobne rastúci trend sa očakáva aj v budúcnosti. Podľa spoločnosti PwC má tento biznis do roku 2025 zarobiť každoročne až 335 miliárd dolárov. "Zdieľaná ekonomika zrejme prispeje k transformácii na trhu práce, vytvorí množstvo nových pracovných príležitostí mimo doterajších tradičných zamestnaneckých vzťahov," hodnotí analytik Sberbank Vladimír Vaňo. V súčasnosti sme pritom svedkami masívneho rozmachu zdieľanej ekonomiky.

Lucia Vanková
Hospodárske noviny, 23.8.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards